Pápež Lev XIV.Reuters/Guglielmo Mangiapane
StoryEditor

Aký plat berie pápež? Mnohí zostali poriadne prekvapení, stojí to vôbec za to?

Miroslav Kamody12.05.2025., 14:00h

Lev XIV. prichádza s hlasom globálneho juhu, no aj s červeným plášťom, ktorý jeho predchodca odmietol. Na aký plat sa môže tešiť?

Lajkuj Brainee.sk na

💡 Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:

  • Pápežom sa stal Robert Prevost, rodák z Chicaga.
  • V cirkevnej histórii je prvým Američanom, ktorý bol zvolený za pápeža.
  • Pápež hlása mier a dialóg, narozdiel od Františka nosí červený pápežský plášť.
  • Životné náklady mu hradí Vatikán.

Kardinál Robert Prevost, rodák z Chicaga, sa stal 267. hlavou katolíckej cirkvi. Po krátkom, iba 24-hodinovom konkláve, sa z neho stal pápež Lev XIV. Ako píše portál Indy100, je prvým Američanom v dejinách, ktorý zasadne na Petrov stolec. Má 69 rokov, teda o sedem menej, ako mal pri zvolení jeho predchodca František.

image

Nový pápež bol na Slovensku veľakrát. Virálnou sa stala jeho fotka s pálenkou v ruke, cestoval k nám len kvôli pár ľuďom

Jeho zvolenie vyvolalo ohlas nielen vo Vatikáne, ale aj v USA. Prezident Donald Trump ho na sieti Truth Social uvítal slovami „Aké vzrušenie a aká veľká česť pre našu krajinu. Teším sa na stretnutie s pápežom Levom XIV. Bude to veľmi významný moment!”

Kto je Lev XIV.?

Robert Francis Prevost sa narodil v roku 1955 v Chicagu rodičom so španielsko-talianskymi koreňmi. Už ako chlapec miništroval, kňazom sa stal v roku 1982. Patril medzi augustiniánov, neskôr pôsobil ako misionár a arcibiskup v Peru, kde žil dlhé roky. Dnes má okrem amerického aj peruánske občianstvo.

Jeho pôsobenie v Latinskej Amerike ocenila aj medzinárodná charitatívna organizácia Cafod, ktorá uviedla: „Jeho roky ako misionára v Peru mu umožňujú priniesť do pontifikátu dôležitú perspektívu globálneho juhu, vďaka čomu pozdvihne hlasy z okraja spoločnosti do centra diania.” Dodala tiež, že nový pápež bude „hlasom múdrosti v rozdelenom svete.”

image

Pápež Lev XIV.

Reuters/Eloisa Lopez

Pápež pokoja, ale s červeným plášťom

Aj nový pápež vo svojom prvom prejave pred veriacimi na Námestí sv. Petra zdôraznil mier, dialóg a misionársku evanjelizáciu. Veriacich pozdravil slovami: „Pokoj s vami.” Na rozdiel od Františka, ktorý sa zámerne vyhýbal luxusu a tradičným symbolom moci, Lev XIV. si obliekol červený pápežský plášť, ktorý jeho predchodca odmietol nosiť.

Predtým pôsobil ako prefekt významného vatikánskeho úradu - Dikastéria pre biskupov, ktorý má na starosti menovanie biskupov po svete. V roku 2014 ho František poslal do peruánskej diecézy Chiclayo, o deväť rokov neskôr ho priviedol späť do Ríma. Okrem toho viedol Pápežskú komisiu pre Latinskú Ameriku – región s jednou z najväčších katolíckych komunít na svete.

Čo vlastne robí a aký má plat?

Pápež je podľa katolíckej viery nástupcom svätého Petra a zároveň biskupom Ríma. Vedie takzvanú Svätú stolicu, teda centrálnu správu katolíckej cirkvi, a to s pomocou rímskej kúrie. Má najvyššiu autoritu v otázkach viery a morálky pre viac ako 1,3 miliardy katolíkov na celom svete.

image

Keď vo Vatikáne vládla anarchia. Lucrezia bola dcérou pápeža, oficiálne ho zastupovala a sústavne striedala milencov

Záujem verejnosti, ako obvykle, vzbudzujú aj praktické otázky: koľko dostane nový pápež zaplatené? Podľa agentúry Associated Press pápež nedostáva žiadny oficiálny plat. Jeho životné náklady, a teda bývanie, strava, doprava, sú hradené Vatikánom cez systém príspevkov a výhod.

Čisto teoreticky by si tak mohol užívať luxusný život na vysokej nohe, respektíve do výšky, ktorú Vatikán reálne dokáže zaplatiť. To je však prístup, ktorý pápeži často volili v minulosti, dnes je pozícia viac o pokore a skromnosti, čo bolo najviac vidieť pri pápežovi Františkovi.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
18. jún 2025 21:04