BoborDreamstime/
StoryEditor

O bobroch v Česku píšu The New York Times. Ľudia sa nevedeli dohodnúť na výstavbe priehrady, prišlo osem bobrov, všetko postavili

Miroslav Kamody13.02.2025., 08:00h

Príbeh o tom, ako bobry ušetrili miestnym milióny korún, zaujal aj prestížny denník.

Lajkuj Brainee.sk na

Správe chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Brdy pomohol s plánovanými úpravami oblasti pod Dolejším Padrťským rybníkem bobor európsky, ktorý tam postavil hrádze a vytvoril prírodnú mokraď. Ušetril tak niekoľko miliónov korún, ktoré by bolo potrebné vydať na revitalizáciu rieky Klabavy, píše iROZHLAS na základe správy webu Příbram.cz.

„Je tam približne šesť až osem jedincov a v týchto miestach je to podľa nášho názoru konečný stav. Predpokladáme, že početnosť sa v tejto časti už nebude zvyšovať, že predvlaňajšie mláďatá rodinu opustia a vydajú sa hľadať svoje teritórium,“ povedal vedúci Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer.

Celý príbeh zaujal aj The New York Times, ktorý bizarnej udalosti venovali priestor.

image

VIDEO Vláda chce postaviť novú priehradu. O svoje pozemky by prišiel Ján Lašák, zanikla by aj obľúbená Farma pod Poľanou

Na svojom projekte pracovali päť rokov

Bobor sa do tejto oblasti dostal zrejme po rieke Klabavě. V oblasti sa vyskytoval od roku 2020, následne začal stavať priehrady. Vyrúbal jelšinu a upravil terén pomocou nízkych hrádzok. Ďalšiu hrádzu vybudoval v miestach po sútoku odtoku z rybníka a takzvané obtočné strúhy, kde previedol časť vody do historického koryta. Výsledkom bolo ďalšie podmáčanie nivy.

„Niekoľko menších pomocných hrádzok si vybudoval aj na upravenom rovnom koryte Klabavy. Z tejto doby je evidovaný aj polhrad v jeho teritóriu. V minulom roku postúpil bobor ďalej do obtočnej strúhy, kde vybudoval ďalšiu hrádzu a vytvoril ďalší rybníček, a vyrúbal niekoľko mohutných topoľov,“ vysvetlil podrobne Fišer.

image

Bobor

Unsplash/Niklas Hamann

Niekde pomáhajú, inde ničia

Bobor stavia hrádze na tokoch, aby zvýšil úroveň hladiny vody v miestach, kde sa pohybuje. Vo vode sa cítia najbezpečnejšie. Po vode sa mu aj lepšie prepravujú vetvy a kmene drevín. Vďaka bobrím hrádzam vzniká sústava jazierok, tôní či celý mokradí.

Inde idú ale jeho stavby proti záujmom človeka. Napríklad v okolí Lanškrouna na Orlickoústecku bobry spôsobili zatopenie polí a podmáčanie železničnej trate. Na tomto mieste však štátu ušetrili milióny.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. marec 2025 15:02