
Byť na PN-ke môže byť pre mnohých nočná mora - jednak si na nej z nejakého zdravotného problému, nehovoriac o mizernej výplate, ktorú v daný mesiac dostaneš. Prípad Iana Clifforda je však iný, píše portál LadBible. Niektorí mu možno budú závidieť, no zrejme všetci sa zhodneme, že jeho požiadavky boli viac ako neprimerané.
Štedrý plat za nič
Muž preto zostal ako zamestnanec IBM, no „bez povinnosti pracovať“. Podľa tohto zdravotného plánu majú pracovníci právo zarábať tri štvrtiny svojho dohodnutého zárobku. Muž teda dostával ročný plat 54 028 libier (64 075 eur), ktorý mohol dostávať, kým nedosiahne vek 65 rokov.
Áno, s trochou matematiky by to znamenalo, že počas „nemocenskej dovolenky“ dostane približne 1,5 milióna libier (1,77 milióna eur). Clifford však so sumou, ktorá za posledné desaťročie neklesla ani nenarástla, nebol spokojný, a tak sa rozhodol firmu žalovať opäť.
Na ďalšom súde už nepochodil
Vo februári 2022 sa postavil pred zamestnanecký tribunál vo veci tvrdení o diskriminácii zdravotného postihnutia s podobnou sťažnosťou ako naposledy. Muž povedal, že sa s ním zaobchádzalo „nepriaznivo“, keďže od roku 2013 nedostal žiadne zvýšenie platu, a varoval, že „hodnota platieb sa čoskoro ešte zníži“ v dôsledku trestuhodne vysokých úrovní inflácie.
„Zmyslom plánu bolo poskytnúť istotu zamestnancom, ktorí nie sú schopní pracovať - to by sa nedosiahlo, ak by boli platby navždy zmrazené.“ Ale nedopadlo to tak, ako dúfal, keď tribunál v Readingu jeho žalobu zamietol.
„Aktívni zamestnanci môžu dostať zvýšenie platov, ale neaktívni zamestnanci nie, je to rozdiel, ale podľa môjho úsudku to nie je ujma spôsobená niečím vyplývajúcim zo zdravotného postihnutia,“ uviedol sudca pre zamestnanosť Paul Housego vo svojom zamietnutí prípadu.
„Aj keby sa hodnota 50-tisíc libier ročne za 30 rokov znížila na polovicu, stále je to veľmi podstatný prínos,“ dodal. Clifford tak zo súdu odišiel bez želaného zvýšenia platu, stále sa však veľmi nemá na čo sťažovať - samozrejme ak prihliadneme aj to, že už celé roky reálne nepracoval.