Ak si sa niekedy sťažoval na vysoké ceny v baroch, pretože nezarábaš milóny, tento experiment by ťa mohol potešiť. V londýnskej štvrti Holborn sa 21. januára 2025 otvorí jedinečná krčma, ktorá bude fungovať len na jeden deň. Tento projekt organizovaný neziskovou organizáciou Oxfam ponúkne návštevníkom možnosť zaplatiť za nápoje presne toľko, koľko si môžu dovoliť. Tento experiment je súčasťou širšej kampane, ktorá upozorňuje na rastúcu priepasť medzi bohatými a zvyškom spoločnosti.
Platíš podľa svojich možností
Keď vstúpiš do baru a objednáš si nápoj, personál sa ťa opýta, akú sumu si ochotný zaplatiť. Či už ide o nealkoholické pivo, víno, alebo mocktail (nealkoholický koktail), je len na tebe, koľko si stanovíš ako spravodlivú cenu. Tento zaujímavý koncept bude trvať od 12:00 do 21:00 hodiny, pričom počas tejto doby sa bude v krčme odohrávať aj pub kvíz, ktorý je otvorený pre každého.
Zvýšenie povedomia o rastúcej ekonomickej nerovnosti
Cieľom tohto experimentu je nielen ponúknuť netradičný zážitok, ale aj zvýšiť povedomie o alarmujúcej miere ekonomickej nerovnosti, ktorá neustále rastie. Kelly Mundy, vedúca kampaní Oxfam, k tomu uviedla: „Nerovnosť v bohatstve je šokujúcou realitou našich spoločností, ktorá sa každým rokom zhoršuje. Je čas na odvahu a implementáciu riešení, ako je progresívne zdaňovanie a investície do verejných služieb, aby sa vytvoril spravodlivejší svet.“
Otázky spravodlivosti a možnosť zneužitia
Tento experiment vyvoláva množstvo otázok. Ako sa budú návštevníci správať, keď niektorí s vyšším príjmom zaplatia len symbolickú sumu, zatiaľ čo iní, ktorí zarábajú menej, zaplatia viac? Vzhľadom na to, že cena piva v Londýne môže stúpať až k 8 librám (približne 9,5 eur), bude zaujímavé sledovať, ako sa zákazníci rozhodnú zaplatiť za nápoj.
Podobné experimenty v Londýne
Tento jedinečný projekt tiež nadväzuje na experimenty, ktoré sa už uskutočnili v iných londýnskych podnikoch, ako napríklad zavedenie dynamických cien v reštaurácii O‘Neills v Soho, kde sa ceny zvyšovali počas večerných hodín. Tieto pokusy prinášajú zaujímavý pohľad na to, ako môžeme vnímať hodnotu našich každodenných výdavkov v súvislosti s naším príjmom a spoločenským postavením.
Na záver ide o zaujímavú iniciatívu, ktorá ponúka nový spôsob určovania cien a zároveň vyvoláva dôležité otázky o rovnosti a spravodlivosti v spoločnosti.