Po dvoch rokoch sú dôsledky texaského zákazu potratov extrémne pochmúrne. Uprostred nárastu detskej úmrtnosti sa deti nachádzajú odhodené v kontajneroch, priekopách, okrajoch chodníkov a smetiarskych autách, uvádza Washington Post.
Tento rok sa v štáte vyskytlo najmenej 18 prípadov opustených dojčiat, podľa údajov texaského ministerstva pre rodinu a ochranné služby, ktoré cituje Post. To je viac ako dvojnásobok počtu zdokumentovaného pred desiatimi rokmi, poznamenávajú noviny.
Najdrakonickejší zákaz v krajine
„Očividne sa v tejto veci vyskytla... malá epidémia,” povedal predstaviteľ šerifa pre okolitý okres Houston, kde bolo toto leto nájdené telo dieťaťa v priekope pri ceste. Morbídny objav sa podaril skupine pri terénnych úpravách.
Texaský zákaz, ktorý vstúpil do platnosti v roku 2021, je považovaný za najdrakonickejší v krajine. Nerobí žiadne výnimky ani v prípadoch znásilnenia alebo incestu, takže ženy nemajú žiadne legálne prostriedky na zastavenie nechceného tehotenstva.
A podľa nezávislého výskumu neziskovej organizácie Commonwealth Fund je percento žien bez prístupu k zdravotnej starostlivosti v tomto štáte najvyššie v krajine. Už beztak zúfalé okolnosti sú ešte horšie pre tehotné imigrantky bez dokladov, ktoré sa môžu vyhýbať návšteve kliniky zo strachu, že budú deportované.
Hrozivé štatistiky
Podľa Blakea Rocapa, právnika z Projektu obrany reprodukčnej spravodlivosti Sissy Farenthold na Texaskej univerzite v Austine, tento problém ešte zhoršuje „priepastný“ prístup štátu k prenatálnej starostlivosti, „najmä pre ľudí bez súkromného poistenia, najmä pre ľudí bez imigračného štatútu“.
Okrem hrozivého nárastu opúšťania detí má Texas v súčasnosti podľa údajov amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb ôsmu najvyššiu mieru pôrodnosti mladistvých s viac ako 20 prípadmi na tisíc tínedžerov vo veku od 15 do 19 rokov v porovnaní s 13,6 na celoštátnej úrovni.
Má tiež 13. najhoršiu úmrtnosť matiek v krajine s približne 28 úmrtiami na každých 100-tisíc živonarodených detí. Po celý čas republikánske vedenie štátu obmedzovalo financovanie starostlivosti o zdravie žien a reprodukčnú starostlivosť. Podľa kritikov však problémom nespočíva len v zákaze potratov a zlom prístup k starostlivosti.
Vlna problémov
Je to aj nedostatočná informovanosť o tejto problematike. Štátni zákonodarcovia pokračovali v znižovaní financovania informačnej kampane, ktorá by informovala matky, čo robiť, keď sa rozhodnú, že si nemôžu nechať svoje dieťa, uviedol denník - a to napriek tomu, že sa štát tešil z rozpočtového prebytku viac ako 30 miliárd dolárov (28,7 miliardy eur).
Texas má zákony o takzvanom „bezpečnom prístave“, ktoré umožňujú matkám anonymne vzdať sa novorodencov na určených miestach bez rizika trestného stíhania – opatrenia, ktoré sa často používajú na bagatelizovanie krutosti zákazu potratov. Vynakladá sa však malé alebo žiadne úsilie, aby ženy vedeli, že tieto alternatívy existujú, nehovoriac o ich financovaní.
To je jasné aj odporcom potratov. „Ženy nevedia, čo majú robiť,“ povedala pre Washington Post Shelley Sekula-Gibbs, bývalá kongresmanka a riaditeľka mestskej časti The Woodlands. „Musíme vzdelávať, dať im viac možností, dať im šancu poskytnúť milujúci domov pre svoje dieťa.“