Kráľ Ľudovít XIX.Wikipedia
StoryEditor

Vládol len 20 minút. Príbeh francúzskeho kráľa, ktorý to dĺžkou panovania dotiahol až do Guinnessovej knihy rekordov

Miroslav Kamody20.11.2024., 12:00h

Vláda Ľudovíta XIX. upadla do úplného zabudnutia - niet sa čomu čudovať, trvala kratšie ako jedna epizóda Simpsonovcov.

Lajkuj Brainee.sk na

Ani tebe sa zrejme občas nechce sedieť v práci či v škole na prednáške. A teraz si predstav, že by za tebou tvoj šéf po 20 minútach prišiel a poslal ťa domov. Znie to lákavo? Ľudovít XIX. to tak v podobnej situácii však nevidel - musel sa vzdať vlády nad celým Francúzskom. 

Táto krajina sa môže pochváliť hneď dvomi extrémnymi rekordmi - Ľudovít XIV. vládol najdlhšie v histórii (vyše 72 rokov) a Ľudovít XIX. zase najkratšie, len 20 minút. Čo sa to vlastne v roku 1830 stalo?

image

Bizarná smrť dlhoročného priateľa kráľa Karola. Zomrel potom, čo opitý uviazol nohami nahor medzi posteľou a stenou

Turbulentné obdobie 

Narodil sa v roku 1775 ako Ľudovít Anton. Jeho otcom bol Karol Filip, brat vtedajšieho francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. Keď mal 14 rokov, vypukla revolúcia. Kráľ a väčšina jeho rodiny boli popravení. Nasledovalo obdobie chaosu, počas ktorého bola monarchia niekoľkokrát obnovená a zase rozpustená, vďaka čomu sa k moci dostal Napoleon Bonaparte.

Karol Filip aj s Ľudovítom Antonom utiekli do Varšavy, kde sa mladík oženil s princeznou Máriou Teréziou. Tá bola jediným preživším potomkom popraveného kráľa. Zrazu tak bol druhý v nástupníctve na trón - hneď po svojom otcovi.

Po porážke Napoleona sa ale k moci dostal Antonov strýko Ľudovít XVIII., ktorý zomrel v roku 1824. Nemal žiadnych potomkov a rad prišiel na Karola Filipa, ktorý sa tituloval ako Karol X. Ten sa pokúšal o absolutizmus, obnovil šľachtu a potlačil tlač, aby zabránil šíreniu revolučných nálad.

image

Kráľ Ľudovít XIX. v detstve

Wikipedia

20-minútový kráľ

Držal sa pri moci, no keď na konci 20. rokov 19. storočia prišiel prudký hospodársky pokles a nespokojnosť začala narastať. Všetko vyvrcholilo v marci 1830, kedy mu parlament vyslovil nedôveru. Kráľ v reakcii na to rozpustil parlament, obmedzil slobodu tlače a chcel usporiadať nové voľby, kde by mohli hlasovať len najbohatší Francúzi.

Plán však nevyšiel podľa predstáv a v júli 1830 vypukla revolúcia, ktorá po troch dňoch prinútila kráľa abdikovať. Ten však ešte stihol vyhlásiť za dediča svojho syna Ľudovíta Antona. Toho však ešte pred tým, ako Karol podpísal abdikačné listiny, zadržali ľudia z parlamentu.

Stačilo im ho dusiť len 20 minút, kým definitívne súhlasil aj so svojou abdikáciou. Myslel vtedy Ľudovít, histórii známy s číslovkou XIX., že to týmto svojim rozhodnutím dotiahne až do Guinnessovej knihy rekordov? Ťažko, zrejme bol rád, že vôbec prežil. 

image

Karol III. chce znížiť emisie kráľovskej rodiny. Jeho vozidlá Bentley budú po novom jazdiť na biopalivá

Život v exile

Urobil však ďalší nečakaný krok - keďže nemal deti, trón pripadol jeho 10-ročnému synovcovi Henrichovi V. Ani ten si však panovanie príliš neužil - vládol len týždeň. 

Ľudovít aj s otcom Karolom, dvaja abdikovaní francúzski králi, odišli do Škótska, kde sa usadili. Neskôr im ponúkol rakúsky cisár František I. exil na Pražskom hrade, kde žili tri roky. Nakoniec skončili v talianskom meste Gorica, kde jeden po druhom postupne zomreli.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. november 2024 10:51