Výstavba a vizualizácia megastavy mesta The Line.Neom.com/
StoryEditor

Má to byť futuristické megamesto, The Line si vyžiadalo krvavú daň v podobe desaťtisícov mŕtvych. Sto tisíc ľudí je nezvestných

Sarah Dobiašová12.11.2024., 11:00h

Neľudské pracovné podmienky, zneužívanie pracovníkov a násilné vysídlenie pôvodných obyvateľov vrhajú temný tieň na tento ambiciózny plán, ktorý mal byť symbolom technologických inovácií a udržateľnosti.

Lajkuj Brainee.sk na

Projekt The Line je ambiciózny plán, ktorý má na severozápade Saudskej Arábie vytvoriť megamesto s kapacitou pre 9 miliónov obyvateľov. Tento 170 kilometrov dlhý, 500 metrov vysoký a 200 metrov široký inteligentný mestský projekt ma slúžiť ako model udržateľnosti a technologických inovácií. Avšak výstavba sa okrem pokročilých technológií spája aj s tragickými udalosťami.

Od začiatku výstavby v roku 2017 zomrelo viac ako 21 000 migrantov z Indie, Nepálu a Bangladéša. Tieto úmrtia, ktoré predstavujú viac ako 8 mŕtvych denne, vyvolali veľkú vlnu kritiky a odhalenie neľudských pracovných podmienok. Pracovníci čelili nielen dlhým pracovným hodinám a podvýžive, ale aj nezaplateným mzdám a nezákonnému zadržiavaniu pasov. Okrem toho bolo hlásených aj 100 000 nezvestných pracovníkov, čo len pridáva k závažnosti situácie a znepokojivým otázkam o bezpečnosti a ľudských právach na stavbách.

image

Kvôli mestu budúcnosti sa už zabíja. Troch mužov odsúdili na trest smrti, pretože sa nechceli vysťahovať

@luxury.cons THE LINE Latest Insane Construction Update 2024  Neom Part 1 #theline  #construction  #luxury ♬ original sound  - Luxury Cons

Zneužívanie a korupcia na vrchole

Zamestnanci, ktorí pracovali na výstavbe The Line, opisujú svoje skúsenosti ako formu moderného otroctva. Mnoho z nich bolo nútených žiť v podmienkach, ktoré sa dajú nazvať neľudskými, pričom niektorí nemali možnosť odísť, pokiaľ nezaplatili vysoké sumy za návrat domov. Raju Bishwakarma, nepálčan, ktorý telefonoval svojim blízkym pred svojou smrťou, je jedným z príkladov tragických osudov.

Okrem zneužívania pracovnej sily sa objavili aj obvinenia z korupcie a rasizmu medzi vedúcimi predstaviteľmi projektu. Niektorí manažéri údajne prejavovali otvorený pohŕdavý postoj k juhovýchodoázijským pracovníkom, čo len podčiarkuje vážne etické otázky okolo tohto megaprojektu.

Vysídlenie pôvodného obyvateľstva

Okrem problémov so zamestnancami sa projekt spája aj s násilným vysídlením miestnych obyvateľov. Až 20 000 pôvodných obyvateľov muselo opustiť svoje domovy, aby uvoľnili miesto pre výstavbu The Line, čo ešte viac vyvolalo otázky o dodržiavaní ľudských práv v oblasti.

Megaprojekt s krvavou cenou

S celkovými nákladmi vo výške 500 miliárd dolárov sa The Line má stať centrom technologických inovácií a udržateľného života. Za touto grandióznou víziou sa však skrýva temná realita, ktorá si už vyžiadala tisícky životov a vážne ohrozila povesť tohto megaprojektu ako modelu budúcnosti.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. január 2025 13:17