Vo Varšave koncom tohto roka otvoria prvé poľské queer múzeum – dokumentujúce históriu LGBTI+ komunity. Portál Notes from Poland informuje, že inštitúciu zriadili s podporou mestských úradov.
„Na jeseň bude Varšava obohatená o QueerMuzeum – ľudový, otvorený priestor pre stretnutia s históriou LGBTQ+ komunity,“ napísala v piatok radnica pri ohlásení projektu. Inštitúcia, ktorá bude sídliť v mestských priestoroch na ulici Marszałkowska v centre mesta, bude len tretia svojho druhu v Európe a piata na svete.
„Toto múzeum je pre Varšavu veľmi dôležité, pretože rozpráva príbeh o identite Varšavy,“ povedala námestníčka primátora Aldona Machnowska-Góra na vyhlásení, ktoré citoval denník Gazeta Wyborcza. „Varšava je mesto s queer históriou a queer identitou.“
Unikátna zbierka
Múzeum bude zhromažďovať a zdieľať dokumenty, artefakty a svedectvá súvisiace s LGBTI+ komunitou. Bude hostiť archívy Lambda, najstaršieho poľského LGBTI+ združenia, ktoré obsahujú približne 100-tisíc položiek z obdobia rokov 1945-2024.
Medzi vystavenými predmetmi bude písací stroj Tadeusza Olszewského, spisovateľa a aktivistu Varšavského homosexuálneho hnutia (WRH), priekopníckej LGBTI+ skupiny, ktorá pôsobila v komunistickom Poľsku.
Ďalším bodom bude akt nominácie Anny Grodzkej do parlamentu, ktorá sa v roku 2011 stala prvou otvorene transosobou v Európe zvolenou do národného zákonodarného zboru. V múzeu bude umiestnená aj pamätná tabuľa queer obetiam druhej svetovej vojny a v Poľsku sa zorganizuje prvá verejná spomienka na tieto obete.
Pamätná vlajka so silným príbehom
Priestor, v ktorom bude múzeum pôsobiť, už obsahuje veľkú, ručne vyrobenú dúhovú vlajku ušitú v roku 2005 na plánovanú prvú prehliadku LGBTI+ rovnosti vo Varšave. Akciu však vtedajší starosta Lech Kaczyński zakázal.
Vlajka vykazuje známky spálenia – v dôsledku toho, že na ňu nacionalistickí demonštranti odporujúci pochodu v meste Lublin zaútočili svetlicami – a roztrhli ju, čo je výsledkom pokusu o jej zničenie, keď ju vyvesili na varšavskom moste Łazienkowski na pripomenutie si samovraždy mladého queer aktivistu Mila Mazurkiewicza.
Varšavský sprievod rovnosti sa však začal každoročne konať v roku 2006 a od roku 2019 sa koná pod čestnou záštitou súčasného primátora Rafała Trzaskowského, ktorý sa pochodu tiež zúčastňuje. Tento rok sa k nemu po prvý raz pripojili ministri novej poľskej vlády.
Jasná odpoveď mesta
Na otázku o nevyhnutnej kritike, ktorá vyplynie z podpory takejto inštitúcie, zástupkyňa primátora Machonowska-Góra pre denník Gazeta Wyborcza odpovedala, že „ideologická neutralita mesta neznamená nepodporovanie kultúrnych, historických alebo s identitou súvisiacich aktivít v rôznych oblastiach“.
„Podporujeme organové koncerty v kostoloch, máme Centrum myslenia [pápeža] Jána Pavla II.,“ poznamenala. „Toto sú prvky identity mesta, rovnako ako vznikajúce Queer múzeum.“
Portál Notes from Poland pripomína, že Poľsko sa za posledných päť rokov umiestnilo ako najhoršia krajina v Európskej únii pre LGBTI+ ľudí v každoročnej dúhovej mape, ktorú vydáva ILGA-Europe, mimovládna organizácia so sídlom v Bruseli. Nová vláda, ktorá sa ujala úradu v decembri, sa zaviazala zaviesť väčšie práva pre komunitu - vrátane možnosti uzatvárať právne uznané občianske partnerstvá. Zatiaľ sa tak však nestalo.