Čo by si urobil, keby sa na tvojom účte záhadne objaví gigantická suma peňazí? Nechal by si si ich s mottom „sú na mojom účte, tak mi patria”, alebo by pod tlakom a strachu z následkov začal riešiť, čo s nimi?
Prípady, kedy sa niečo také stalo, nás už niekoľkokrát presvedčili o tom, že jedinou správnou možnosťou je peniaze vrátiť, keďže takmer vždy ide o omyl. Ako však píše portál LadBible, nie každý sa zachová tak, ako by sa mal.
Začala bezhlavo míňať
Svoje by o tom vedela povedať aj študentka Sibongile Mani, ktorá navštevovala Walter Sisulu University (WSU) v Južnej Afrike. Mani, ktorá v tom čase mala 32 rokov, dostávala v rámci benefitov každý mesiac približne 100 eur na jedlo.
Jedno ráno však zistila, že program vládnej pomoci jej omylom poslal 14 miliónov randov (vyše 700-tisíc eur). Bolo jasné, že ide o omyl, no mladá žena sa rozhodla túto príležitosť využiť naplno a vydala sa na obrovský nákupný ošiaľ.
V nasledujúcich dňoch si kúpila značkové oblečenie, najnovší iPhone či drahé fľaše alkoholu. Podarilo sa jej minúť takmer 40-tisíc eur, kým sa ju podarilo chytiť vďaka bankovému dokladu, ktorý nechala v supermarkete.
Skončila v putách
Samkelo Mqhayi, sekretárka pobočky Juhoafrického študentského kongresu, vtedy pre Herald Live povedala: „Zrazu míňala veľké množstvo peňazí. Jej účtenka zo supermarketu ukázala, že má na účte 13,6 milióna randov a organizovala večierky pre svojich priateľov, ktorých zasypala darčekmi.”
Nakoniec bola v roku 2017 zatknutá a obvinená z krádeže a podvodu. V roku 2022 bola odsúdená na päť rokov väzenia, no jej právnička sa odvolala s odôvodnením, že študentka nepredstavovala nebezpečenstvo pre spoločnosť a peniaze, ktoré pristáli na jej účte, neukradla.
Peniaze vrátiť nemusela
Sama Mani tvrdila, že peniaze považovala za „zázrak“ a „dar od Boha“, pričom povedala, že „dvakrát nerozmýšľala“ nad tým, ako ich minúť. Na pojednávaní na Najvyššom súde vo východnom Londýne v roku 2023 dvaja sudcovia súhlasili s prerušením päťročného trestu Mani pod podmienkou, že v tom čase nespáchala žiadnu krádež ani podvod.
Tiež jej bolo nariadené, aby absolvovala 14 týždňov verejnoprospešných prác a absolvovala poradenstvo – ale nebolo jej nariadené vrátiť peniaze, ktoré minula. Potom, čo sudcovia súhlasili s prerušením trestu, bola Mani „veľmi šťastná“, že nemusela ísť do väzenia a „sa snaží toto všetko hodiť za hlavu a začať odznova“.