Rím čelí invázii potkanov, vyhlásil im vojnu.Twitter/assoambiente, Evandroinetti, Mountainbutorac/
StoryEditor

Koloseum ovládli hlodavce. Rím čelí gigantickej invázii potkanov, mesto im oficiálne vyhlásilo vojnu

iDnes.czČTK31.08.2023., 08:00h

Večné mesto dlhodobo zápasí s premnoženými krysami, proti ktorým sa teraz vedenie metropoly rozhodlo zakročiť.

Lajkuj Brainee.sk na

Rím začal s veľkým upratovaním nahromadených odpadkov v okolí Kolosea, kde sa potkany vyskytujú najčastejšie. Zároveň bude klásť nástrahy na odchyt a hubenie hlodavcov. Tých žije v Ríme na sedem miliónov, uviedla podľa serveru BBC Sabrina Alfonsiová, ktorá má na starosti recykláciu odpadu.

„V hlavnom meste je okolo sedem miliónov potkanov, čo znamená, že na každého Rimana pripadá zhruba dva a pol hlodavca. Niektoré sú ale viditeľnejšie ako iné, a preto sme začali s touto akciou,“ uviedla Alfonsiová.

image

Unikátny ostrov ničia potkany, na ich vyhubenie minuli milióny a použili 40 ton jedu. Hlodavce sú späť

Nezodpovední turisti

Vedenie mesta ku kroku prinútilo množstvo videí s potkanmi pobehujúcimi okolo Kolosea, ktoré turisti zverejnili na sociálnych sieťach.

Alfonsiová vysvetlila, že hlodavce priťahujú hromady odpadkov, ktoré pri pamiatkach zanechávajú práve turisti. Horúce letné počasie navyše situáciu ešte zhoršuje, turisti odkladajú viac plastových fliaš a odpadky silnejšie zapáchajú.

Rím má problémy so zvozom odpadu dlhodobo. V meste sa často hromadí, kontajnery pretekajú a odpadky ležia len tak na hromadách priamo na uliciach.

New York najal potkaniarku ako zo známej povesti

Problém s potkanmi trápi napríklad aj americký New York. Ten má od tohtoročnej jari historicky prvú mestskú potkaniarku. Starosta Eric Adams to oznámil tento rok v apríli s tým, že sa ňou stala zamestnankyňa odboru školstva Kathleen Corradiová, ktorá bude hľadať najúčinnejšiu techniku v boji proti premnoženým škodcom, ktoré sužujú americkú metropolu.

image

Armáda superpotkanov terorizuje Britániu. Hlodavce sú odolné voči jedom a veľké ako mačky, čo krajine hrozí?

Adams, ktorý je hlasným odporcom hlodavcov, vyhlásil koncom minulého roka, že hľadá vodcovskú osobnosť vo vojne proti hlodavcom. Vlani preto vypísal výberové konanie, v ktorom ponúkal ročný plat medzi 120 až 170-tisíc dolárov. Corradi bude zarábať 155-tisíc dolárov ročne. Jej plat je však na pomery mestského úradníka skromný. Napríklad starostov riaditeľ komunikácie zarába 211-tisíc dolárov ročne.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. november 2023 12:56