FBI zverejnila dokumenty o plánovanom atentáte na Alžbetu II. v roku 1983Wikimedia, Brainee x Canva
StoryEditor

Plánovali atentát na kráľovnú Alžbetu II. FBI po rokoch zverejnila tajné dokumenty o britskej panovníčke

TASR27.05.2023., 10:30h

Americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) zverejnil dokumenty o plánovanom atentáte na zosnulú britskú kráľovnú Alžbetu II. počas návštevy Spojených štátov v roku 1983.

Lajkuj Brainee.sk na

Britská panovníčka navštívila vo februári a marci 1983 so svojím manželom princom Philipom západné pobrežie USA. Vo štvrtok zverejnený dokument je zrejme správou amerických tajných služieb o „mužovi, ktorý vyhlasoval, že jeho dcéru v Severnom Írsku usmrtil gumený projektil”.

Zároveň tvrdil, že plánuje ublížiť kráľovnej Alžbete II., a to buď tak, že „niečo zhodí” z mostu Golden Gate v kalifornskom San Franciscu práve v okamihu, keď bude popod ním plávať britská kráľovská jachta Britannia, alebo sa pokúsi panovníčku zavraždiť počas jej návštevy v Yosemitskom národnom parku.

image

List, ktorý si my už neprečítame. Kráľovná Alžbeta zanechala odkaz, ktorý prečítajú až v roku 2085

Zamerali sa na írsky klub

V dokumente sa spomína istý klub v San Franciscu, ktorý mal povesť írskej „republikánskej krčmy navštevovanej sympatizantmi Dočasnej írskej republikánskej armády”. Informáciu o mužových plánoch sa podarilo agentom tajných služieb získať práve v prostredí tohto klubu.

FBI zverejnila i ďalší dokument, ktorý súvisel s návštevou Alžbety II. v USA v roku 1991. Existovalo totiž podozrenie, že počas bejzbalového zápasu, na ktorom sa mala panovníčka zúčastniť, plánujú protestovať írski republikáni.

Priamo sa síce kráľovnej ani vtedajšiemu americkému prezidentovi Georgeovi H.W. Bushovi nevyhrážali, no na bejzbalovom štadióne si kúpili vstupenky na veľkú časť hlavnej tribúny.

IRA plánovala niekoľko akcií

Ďalší dokument FBI z roku 1989 uvádza, že „potenciálna hrozba pre britskú monarchiu zo strany Írskej republikánskej armády (IRA) pretrváva”.

image

Deti kráľovnej Alžbety II. Nový kráľ, olympionička, učiteľ aj návštevník pedofilného ostrova Jeffreyho Epsteina

The Guardian tiež upozorňuje, že kráľovnin bratranec Lord Mountbatten zahynul pri bombovom útoku v írskom grófstve Sligo v roku 1979. Za atentátom stála práve Dočasná IRA.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. september 2023 19:29