KoronavírusUnsplash/Fusion Medical Animation
StoryEditor

Európu sa šíri nový variant koronavírusu, čoskoro bude dominovať. Máme sa obávať návratu protipandemických opatrení?

TASR07.01.2023., 10:00h

Nový podtyp koronavírusového variantu omikron, ktorý dostal označenie XBB.1.5, by sa mohol v Európe a Nemecku rozšíriť už v priebehu niekoľkých nastávajúcich týždňov, domnieva sa Hajo Zeeb z Leibnizovho epidemiologického ústavu v nemeckom meste Brémy.

Lajkuj Brainee.sk na

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v Spojených štátoch odhaduje, že už v súčasnosti je podtyp XBB.1.5 zodpovedný za takmer polovicu všetkých nových infekcií v USA.

image

Jenna Ortega má problém. Wednesday si ľudia zamilovali pre jej tanec, teraz vyšlo najavo, že ho nakrúcala s covidom

„S prognostickou istotou možno povedať, že tento variant sa stane dominantným variantom aj v našej krajine,” nechal sa počuť uvedený nemecký odborník. Subvariant omikronu XBB.1.5 bol objavený vlani v októbri a je nákazlivejší než všetky predošlé verzie koronavírusu, približuje DPA.

Vieme o ňom len málo

Zatiaľ je však len málo informácií o tom, aké nebezpečné je ochorenie spôsobované týmto novým koronavírusom, upozorňuje Richard Neher, šéf bakteriologického výskumného tímu z univerzity vo švajčiarskom meste Bazilej.

image

Testovanie na koronavírus

TASR/Seth Wenig

Zatiaľ je XBB.1.5 najčastejší na severovýchode Spojených štátov, ale začína rýchle prevládať už aj inde, dopĺňa Neher. Znepokojenie nad novým koronavírusovým podtypom vyjadril tento týždeň aj nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. „Dúfajme, že sa nám podarí prežiť zimu ešte skôr, než sa tu tento nový variant rozšíri,” dúfa nemecký politik.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. október 2023 00:35