Manévre a udalosti okolo pohrebu kráľovnej Alžbety boli dokonca väčšie ako tie okolo Olympijských hier v roku 2012. Centrálny Londýn a trasu na hrad Windsor dlhú 37 kilometrov strážilo najmenej desať tisíc policajtov. 21 ciest bolo uzavretých a pozdĺž celej trasy boli postavené bariéry. „Toto bude najväčšia jednotlivá policajná akcia, akú kedy metská polícia podnikla. Bude to väčšie ako Olympiáda v roku 2012,“ Povedal vyšší dôstojník Stuart Coundy, muž zodpovedný za celú operáciu.
Prominentní hostia
Do poslednej chvíle sa nevedlo, či Kate s Williamom vezmú na megalomanskú akciu nástupcu trónu princa Georgea s jeho mladšou sestrou, priceznou Charlotte. Malí monarchovia sa nakoniec so svojou "gan gan", ako Kráľovnú volali, sa napokon prišli oficálne rozlúčiť.
V zástupe smútiacich nechýba Joe Bidden či manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenskeho, Olena.
Na bezpečnosť dohliadala aj motorizovaná eskorta, Metropolitná jazdecká polícia, psovodi a námorníctvo. Bezletovú zónu nad pohrebom a trasou do Windsoru budú strážiť vrtuľníky a drony. „Predstavte si Londýnsky maratón, karneval, predchádzajúce kráľovské svadby a olympiádu v jednom. Tak bude vyzerať pohreb kráľovnej,“ povedal londýnsky starosta Sadiq Khan.
Hlavy štátov z 200 krajín
Okrem očakávaného milióna ľudí, ktorí sa prídu pozrieť na poslednú cestu kráľovnej Alžbety II. príde aj 2000 VIP hostí, ktorí sa zúčastnia bohoslužby vo Westminsterskom opátstve. Na pohrebe sa zúčastní približne 500 hostí z takmer 200 krajín. Medzi nimi nebude chýbať ani naša pani prezidentka. „Je pre mňa cťou reprezentovať Slovenskú republiku na takomto podujatí a som vďačná za toto pozvanie,“ prezradila Zuzana Čaputová. Na pohrebe sa zúčastní aj manželka ukrajinského prezidenta Olena Zelenská. Tá už včera absolvovala audienciu v Buckinghamskom paláci.
Pozvánky neboli odoslané do Ruska, Bieloruska, Mjanmarska, Sýrie, Venezuely alebo Afganistanu, zatiaľ čo Irán, Severná Kórea a Nikaragua budú zastúpené len na úrovni veľvyslancov.
Symbolický konský záprah
Rakvu kráľovnej budú ťahať štyri špeciálne kone, ktoré boli darované Kráľovskou kanadskou jazdeckou políciou. George, Elizabeth, Darby a Sir John, sú poslednými z dlhého radu kanadských koní, na ktorých jazdili starší členovia kráľovskej rodiny, vrátane kráľa Charlesa a princeznej Anny. Kobyla Elizabeth bola posledným koňom kráľovnej, ktorého dostala v roku 2012. Vo veku 17 rokov pôjde po boku Georga, 22-ročného koňa, na ktorom od roku 2009 jazdí kráľ Karol III. Posledný, štrnásť ročný Sir Jhon je kôň, na ktorom momentálne jazdí princezná Anne.
Hudba na pohrebe
Podľa bývalého riaditeľa vojenskej hudby zaznejú na ceremónii pohrebné pochody klasických skladateľov Beethovena, Chopina a Mendelssohna, ako to bolo počas smútočného sprievodu za kráľovnú Viktóriu v roku 1901. Pre Sky news Povedal, že pohrebná služba v opátstve by mohla odrážať osobný vkus kráľovnej v hudbe, ktorý údajne zahŕňal muzikály ako Oklahoma! a ukážte melódie ako Cheek To Cheek v podaní Freda Astaira. „To je záležitosť medzi cirkvou a panovníkom, rozhodnúť o službe a obsahu služby a viem, že v médiách sa dosť šuškalo o 10 najobľúbenejších pesničkách Jej Veličenstva,“ dodal podplukovník na dôchodku Graham Jones.