Bývalý veliteľ NATO prehovoril: Prímerie na Ukrajine bude do pol roka, potom sa stane toto.Twitter/Jessica
StoryEditor

Bývalý veliteľ NATO prehovoril: Prímerie na Ukrajine bude do pol roka, potom sa stane toto

kovTASR19.07.2022., 13:00h

Ani jedna zo strán už nevládze, vidím to na podobný scenár ako v kórejskej vojne, vyhlásil Stavridis.

Lajkuj Brainee.sk na

Vojna na Ukrajine trvá už takmer 5 mesiacov, a asi každý sa zamýšľa nad tým, kedy boje skončia. Bývalý veliteľ NATO James Stavridis si myslí, že na túto otázku má odpoveď. Vojenský dôstojník vo výslužbe očakáva prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou približne o šesť mesiacov. To však podľa neho nebude koniec.

Prímerie nastane do pol roka, týmto to však neskončí

„Konflikt uviazol na oboch stranách,“ hovorí James Stavridis v rozhovore pre WABC 770 AM. „Ukrajinci sa dlho bránili a kládli veľmi silný odpor. Plány Ruska sa však nerealizujú. Ukázalo sa, že Putin vo svojich vojnových plánoch nie je obzvlášť efektívny. Avšak získal o trochu viac územia nad rámec toho, s čím začal konflikt,“ poznamenáva.

image

Ukrajinskí vojaci stoja pred budovou nákupného centra po ruskom raketovom útoku v ukrajinskom meste Kremenčuk.

TASR/AP/Efrem Lukatsky

Bývalý veliteľ NATO si myslí, že prímerie nastane za 4 až 6 mesiacov. Konflikt sa však týmto neskončí a bude mať podobu zmrazeného konfliktu, píšu Wiadomości

image

Rusi verbujú dobrovoľníkov do vojny. Za zničenie protivníka ponúkajú tisíce eur

„Vidím, že to smeruje k ukončeniu, aké mala kórejská vojna. Došlo tam k prímeriu, ale vznikla aj demilitarizovaná zóna.  Medzi oboma stranami pokračovalo nepriateľstvo cez akýsi zmrazený konflikt. Podobne to vidím aj v tejto vojne. Ani jedna zo strán už nevládze,“ zhodnotil James Stavridis. 

Podľa Zelenského prílev západných zbraní mení rovnováhu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú teraz schopné spôsobiť ruským jednotkám „značné straty". Informovala o tom americká spravodajská televízia CNN, ktorá dodala, že aj podľa ďalších ukrajinských vládnych činiteľov prílev zbraní zo Západu, určených pre ukrajinskú armádu, mení situáciu na bojiskách.

Vo svojom každodennom videoposolstve Zelenskyj uviedol, že ozbrojené sily sú „schopné spôsobiť okupantom značné logistické straty". „Pre ruskú armádu je čoraz ťažšie udržať pozície na dobytom území. Krok za krokom postupujeme, narúšame zásobovanie okupantov a identifikujeme a neutralizujeme kolaborantov," dodal.

image

Volodymyr Zelenskyj. 

 

TASR/AP

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj uviedol, že „dobre načasovaný príchod" delostrelectva dlhšieho dosahu, ako sú americké systémy HIMARS, pomáha meniť situáciu na bojiskách.

Podľa Zalužného sa ukrajinskej armáde podarilo stabilizovať situáciu na bojiskách. Označil ju za zložitú, ale úplne pod kontrolou. Zásluhu na tom pripísal systémom M142 HIMARS, ktorými sa daria „chirurgicky presné údery na nepriateľské kontrolné stanovištia a muničné a palivové sklady".

V reakcii na tento vývoj ruský minister obrany Sergej Šojgu v pondelok nariadil ruskej armáde, aby prioritne ničila ukrajinské zbrane ďalekého dosahu a delostrelectvo. Minulú sobotu zasa vydal rozkaz, aby ruské jednotky zintenzívnili vojenskú operáciu na Ukrajine s cieľom zabrániť ukrajinským útokom na oblasti ovládané Ruskom. 

 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
14. jún 2024 07:56