Chavín de Huántar.Wikipedia/
StoryEditor

Archeológovia jasajú. V peruánskom chráme našli sieť podzemných chodieb

TASR31.05.2022., 09:15h

Podľa odborníkov sú chodby staršie ako samotný chrám.

Lajkuj Brainee.sk na

Archeológovia objavili v peruánskom chráme Chavín de Huántar starom viac ako 3000 rokov sieť podzemných chodieb. TASR o tom informuje na základe správy, ktorú v pondelok zverejnila agentúra Reuters. Odborníci tvrdia, že chodby sú staršie ako samotný chrám. 

Chavín de Huántar, ktorý patrí do zoznamu svetového dedičstva UNESCO, sa nachádza v peruánskej časti pohoria Andy vo výške 3200 metrov nad morom. Kedysi slúžil ako administratívne a náboženské centrum pre ľudí z celého regiónu.

Podľa archeológa Johna Ricka zo Stanfordskej univerzity, ktorý sa tiež zúčastnil na vykopávkach, boli podzemné chodby vybudované skôr, než chrámové labyrintové galérie.

image

Koronavírus aj opičie kiahne sa môžu schovať. Na tieto smrteľné choroby dodnes ľudstvo nemá liek

Archeológovia sa domnievajú, že podzemné chodby, ktoré sú všetky navzájom prepojené, boli vystavané 1200 až 200 rokov pred naším letopočtom na predhorí Ánd. „Tieto podzemné chodby majú úplne odlišnú technológiu výstavby. Nesú znaky starších období, ktoré sme v podzemných chodbách nikdy predtým nezaznamenali,“ uviedol Rick.

Chavín de Huántar sa stal svetovým dedičstvom UNESCO v roku 1985, pripomína Reuters.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 22:09