Reuters
StoryEditor

V prípade zmiznutia Madeleine sa hrá o čas. Mesiac pred premlčaním prípadu má polícia podozrivého

TASRkam22.04.2022., 13:00h
Nemeckého pedofila vyhlásili za oficiálne podozrivého v prípade zmiznutia britského dievčatka Madeleine McCannovej, ku ktorému došlo pred necelými 15 rokmi v Portugalsku, oznámila vo štvrtok portugalská prokuratúra. Informovala o tom agentúra AFP.
Lajkuj Brainee.sk na

Madeleine zmizla z dovolenkového apartmánu svojich rodičov v portugalskom letovisku Praia da Luz 3. mája 2007 – len niekoľko dní pred svojimi štvrtými narodeninami. Prípad vyvolal mediálne šialenstvo a bezprecedentnú medzinárodnú honbu na páchateľa.

Hra o čas

Ako pripomína portál LadBible, portugalská polícia bola pod veľkým tlakom, aby menovala podozrivého. Premlčacia lehota v krajine totiž bráni trestnému stíhaniu po 15 rokoch. McCannová zmizla pred 14 rokmi a 11 mesiacmi.

Teraz, keď úrady označili pedofila za „formálne“ podozrivého (niekoho, koho polícia považuje za viac ako svedka bez toho, aby v skutočnosti vzniesli obvinenia), môže vyšetrovanie pokračovať ďalej.

Prokuratúra v portugalskom meste Portimao spresnila, že podozrivý muž, ktorého identita nebola zverejnená, bol za oficiálne podozrivého v tomto prípade vyhlásený už tento týždeň v stredu. Médiá uviedli, že ide o pedofila identifikovaného ako Christian Brueckner, ktorý v rokoch 1995–2007 žil v portugalskej provincii Algarve.

Práve v oblasti, kde Madeleine uniesli, sa v tom čase živil pochybnými aktivitami vrátane vlámaní do hotelových izieb či apartmánov. Nemecká polícia v roku 2020 odhalila, že v prípade muža ide o pedofila a sexuálneho delikventa, ktorý už bol v Nemecku za mrežami za znásilnenie v letovisku Praia de Luz v roku 2005.

Telo sa nikdy nenašlo

Polícia v Nemecku sa domnieva, že Madeleine zabil práve on, píše AFP. Doposiaľ voči nemu neboli vznesené oficiálne obvinenia. Madeleinino telo sa ani napriek rozsiahlemu vyšetrovaniu, ktoré viedla britská i portugalská polícia, nikdy nenašlo. Polícia v Portugalsku prípad v roku 2008 najprv uzavrela.

​O päť rokov neskôr ho však opätovne otvorila, „keď vyšli najavo nové náznaky,” uviedla pre AFP portugalská prokuratúra. Odvtedy prebieha vyšetrovanie v spolupráci s britskými aj nemeckými úradmi. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. jún 2023 23:30