Satelitné snímky odhalili mnohé zverstvá vojny na Ukrajine. Vďaka nim sme mohli vidieť postupnú deštrukciu krajiny, niekoľko desiatok kilometrov dlhý ruský konvoj blížiaci sa k ukrajinskému hlavnému mestu Kyjev či množstvo ďalších vecí.
Na Google Maps si dokonca môžete aj zblízka pozrieť ruskú vojnovú techniku.
Admirál Kuznecov či vojenské základne
Nevie o tom každý, no viaceré podrobnosti o vojenskej infraštruktúre Ruska sú verejne dostupné na internete. Lietadlovú loď Admirál Kuznecov či sklad jadrových zbraní v Murmansku si môžeš pozrieť s presnosťou pol metra na jeden pixel.
Admirál Kuznecov je ťažký lietadlový krížnik projektu 11435, ktorý v ruských námorných silách predstavuje ekvivalent západných lietadlových lodí. Je určený na ničenie hladinových plavidiel a ochranu zoskupení bojových lodí. Na svojej palube nesie stíhacie lietadlá Su-33 a MiG-29K, cvičné stroje Su-25UTG, ale aj protiponorkové vrtuľníky Ka-27.
„Každý môže vidieť ruskú vojenskú infraštruktúru,“ upozornil neoficiálny účet ukrajinských ozbrojených síl v pondelok na Twitteri.
Vojenské základne, odpaľovacie posty balistických rakiet, ale aj strategické miesta Ruska. To všetko sa dá nájsť na mapách Google. Dôležité objekty si tak môžeš poľahky vyhľadať, a zazoomovať si ich.
Vo vysokom rozlíšení rovnako nájdeš aj napríklad ponorkovú základňu na Kamčatke či vojenské letisko v Kursku, ktoré je vzdialené len 150 kilometrov od rusko-ukrajinskej hranice.
Samozrejme, nie všetky zábery sú dokonalé. Niektoré zábery na vojenskú techniku sú trochu rozmazané, prípadne je ich kvalita výrazne nižšia z dôvodu, aby sa ochránil ich stav utajenia.
Moscow Times pôvodne informovali, že zábery boli v pondelok odtajnené tým, že Google odstránil pôvodné rozmazanie záberov, no tieto správy samotná spoločnosť poprela.
„Neurobili sme žiadne zmeny na našich satelitných snímkach v Rusku," uviedla hovorkyňa spoločnosti Google Genevieve Park v e-maile, ktorý citoval americký web The Verge.
Skrýva sa za tým prozaické vysvetlenie. Zábery skladov jadrových zbraní, ponoriek a vojenských základní v Rusku, sú pravé, no viditeľné na Google Maps boli už dávno pred vojnou na Ukrajine.