Vojna na UkrajineTwitter/Illia Ponomarenko​
StoryEditor

Slovenský systém protivzdušnej obrany S-300 je už na Ukrajine. Heger: Darovali sme ho

kov08.04.2022., 13:12h
Premiér sa momentálne nachádza v Kyjeve.
Lajkuj Brainee.sk na

Tajný presun mal podľa informácií TV Markíza, ktorá informáciu priniesla, trvať dva dni. Informáciu nedávno potvrdil na sociálnej sieti aj premiér Eduard Heger, ktorý sa momentálne tiež nachádza na Ukrajine.

Slovensko disponovalo len jediným kusom odpaľovacieho zariadenia S-300, ktoré pochádza ešte z čias Česko-Slovenska. Systém je vybavený raketami 5V55R, ktoré majú dosah 75 kilometrov a maximálnu rýchlosť takmer 7 000 kilometrov za hodinu.

Pomoc pri výkone sebaobrany

„Môžem potvrdiť, že Slovenská republika na základe žiadosti Ukrajiny o pomoc pri výkone sebaobrany v zmysle článku 51 Charty OSN ako priamy následok ozbrojenej agresie zo strany Ruskej federácie, darovala systém protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine,“ napísal Heger na Facebooku.

„Ide o zodpovedné rozhodnutie, ktorým SR, ako krajina, ktorá podporuje mier, slobodu a ochranu ľudských práv, poskytuje pomoc vo forme čisto obranného systému Ukrajine a jej nevinným občanom, pričom veríme, že tento systém pomôže zachrániť čo najviac nevinných Ukrajincov pred ďalšou agresiou Putinovho režimu,“ vysvetľuje na sociálnej sieti premiér.

Zbraň Vojna na Ukrajine TASR/AP

„Darovanie systému neznamená, že Slovenská republika sa stala súčasťou ozbrojeného konfliktu na Ukrajine. Rovnako ubezpečujem, že obranyschopnosť Slovenskej republiky je naďalej zabezpečená a v najbližších dňoch bude posilnená dodatočným systémom protiraketovej obrany zo strany našich spojencov."

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) v minulosti potvrdil ochotu Slovenska poskytnúť Ukrajine systém S-300, ak bude mať zaň SR adekvátnu náhradu. Argumentoval pritom aj potrebou zbaviť sa závislosti od ruskej techniky či problémami so servisom systému vzhľadom na ruskú agresiu na Ukrajine. 

Deklaroval, že pri rozhodovaní vláda nebude brať do úvahy akékoľvek vyhrážky „od vojnových štváčov z Moskvy".

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. jún 2023 17:05