ŽenaTASR/AP/Mark Schiefelbein
StoryEditor

Ohrozí to olympiádu? V Číne zaznamenali prvý prípad lokálneho prenosu variantu omikron

TASR15.01.2022., 16:45h
V Pekingu zaznamenali prvý prípad lokálneho prenosu variantu omikron.
Lajkuj Brainee.sk na

V čínskej metropole Peking zaznamenali v sobotu prvý prípad lokálneho prenosu nákazlivejšieho koronavírusového variantu omikron. Už o niekoľko týždňov (4. februára) pritom v Pekingu štartujú zimné olympijské hry, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na čínske štátne média.

Laboratórne testy odhalili u jednej osoby mutáciu špecifickú pre variant omikron, uviedla pre novinárov Pchang Sing-chuo z pekinského úradu pre kontrolu chorôb.

Omikron sa šíri vo viacerých mestách

Miestni úradníci uzavreli obytný areál a pracovisko tejto infikovanej osoby, pričom zozbierali približne 2430 vzoriek na otestovanie od ľudí, ktorých spojili s týmito dvoma miestami.

Okrem Pekingu zaevidovali v Číne prípady lokálneho prenosu nákazy omikronom aj v najmenej troch ďalších provinciách a jednom meste – ide o mesto Tchien-ťin na severe krajiny, stredozemnú provinciu Che-nan, provinciu Kuang-tung na juhu krajiny a severovýchodnú provinciu Liao-ning. Celkový počet prípadov nákazy omikronom v Číne však nie je známy, píše Reuters.

Che Čching-chua z Čínskeho Národného zdravotného výboru (NHC) v sobotu pre novinárov uviedol, že nákazu variantom omikron zaznamenali aj v Šang-chaji. Avšak nešpecifikoval počet prípadov tohto variantu a ani to, či išlo o lokálny prenos alebo o ľudí, ktorí do Číny pricestovali zo zahraničia.

Podľa údajov NHC zaznamenali v Číne v sobotu 165 nových prípadov nákazy koronavírusom. Z tohto počtu ide pri 104 prípadoch o lokálny prenos infekcie.

Čína tiež zaznamenala za uplynulých 24 hodín 25 nových bezpríznakových prípadov nákazy koronavírusom, ktoré Čína klasifikuje oddelene od celkového počtu novonakazených.

Za uplynulých 24 hodín v Číne nezaevidovali nijaké úmrtie súvisiace s ochorením covid-19. Celkovo od začiatku pandémie zaznamenali v Číne 104.745 prípadov nákazy a 4636 súvisiacich úmrtí, píše Reuters.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 12:54