Zhorela kaviareň, kde J. K. Rowlingová písala Harryho Pottera (ilu)TASR
StoryEditor

Anglická škola odstránila meno J. K. Rowlingovej. Dôvodom sú jej názory na transgenderové osoby

ČTK08.01.2022., 11:00h
Anglická škola, ktorá pomenovala jednu zo svojich budov po autorke ságy o kúzelníckom učni Harrym Potterovi J. K. Rowlingovej, ju premenovala kvôli spisovateľkiným názorom na transgenderové osoby, informovala agentúra AFP.
Lajkuj Brainee.sk na

Rowlingová sa v minulosti opakovane vyslovila proti spoločenskému a právnemu zrovnoprávneniu transgenderových žien so ženami, ktoré sa narodili so ženskými pohlavnými orgánmi. Aktivisti ju kvôli jej stanoviskám vinia z transfóbie.

Škola Boswells v meste Chelmsford na východe Anglicka, ktorá je určená pre deti vo veku 11 až 18 rokov, zmenila názov budovy na Holmes – na počesť britskej atlétky Kelly Holmesovej.

Riaditeľ školy Stephen Mansell vysvetlil, že jeho vzdelávacie zariadenie chce vytvoriť „živú, inkluzívnu a demokratickú komunitu, kde podporujeme študentov, aby sa stali nezávislými a sebavedomými občanmi”. „Na jeseň roku 2021 sme na základe početných žiadostí študentov, zamestnancov aj celoškolského hlasovania zmenili dizajn a názov jednej zo školských budov,” uviedol.

Autorka príbehov o čarodejníkovi Harry Potterovi sa stala prvým spisovateľom na svete, ktorý sa zaradil do zoznamu bilionárov. Krátko na to však z tohto zoznamu vypadla, nakoľko pravidelne daruje niekoľko miliónov rôznym charitatívnym organizáciam po celom svete. Autorka príbehov o čarodejníkovi Harry Potterovi sa stala prvým spisovateľom na svete, ktorý sa zaradil do zoznamu bilionárov. Krátko na to však z tohto zoznamu vypadla, nakoľko pravidelne daruje niekoľko miliónov rôznym charitatívnym organizáciam po celom svete. shutterstock

​V júlovom bulletine školy sa uvádzalo, že šesť budov nesie meno po „britských občanoch, ktorí vynikli”. „Na základe početných žiadostí študentov a zamestnancov však prehodnocujeme názov našej červenej budovy 'Rowling' s ohľadom na komentáre a názory J. K. Rowlingovej na transgenderové osoby,” stálo v texte.

Problémová séria príspevkov

Rowlingová v júni 2020 zverejnila na twitteri sériu príspevkov, ktoré boli podľa ľudskoprávnych aktivistov namierené proti transgenderovým osobám. V jednom tweete zdieľala a kritizovala článok, ktorý o ženách hovoril ako o „ľuďoch, ktorí menštruujú”. „Som si istá, že pre takých ľudí existovalo nejaké označenie. Napovedzte mi niekto,” napísala 56-ročná autorka.

​Spisovateľka po veľkej kritike publikovala obsiahle vysvetlenie svojich názorov, v ktorom sa okrem iného zverila, že v mladosti čelila sexuálnemu a domácemu násiliu. „Poznám a milujem transľudí, ale vymazanie pojmu pohlavie zbavuje mnohé z nich možnosti zmysluplne diskutovať o svojom živote,” vyhlásila.

Esej Rowlingovej však vyvolala ďalšiu kritiku. Odvtedy je terčom pravidelných útokov zo strany aktivistov za práva transgenderových osôb av novembri oznámila, že čelila vyhrážkam smrťou.

21. máj 2022 05:02