CichanovskáTASR/AP/Czarek Sokolowski
StoryEditor

Bieloruského aktivistu Cichanovského odsúdili na 18 rokov väzenia. Jeho manželka označila verdikt za nezákonný

TASR14.12.2021., 11:59h
Siarhej Cichanovski bol odsúdený na 18 rokov väzenia.
Lajkuj Brainee.sk na

Bieloruský disident, bloger a politický aktivista Siarhej Cichanovski bol odsúdený na 18 rokov väzenia. V utorok o tom informovala bieloruská štátna agentúra BelTA. Trest si odpyká v trestaneckej kolónii s maximálnym stupňom stráženia.

Cichanovského uznali za vinného z „organizovania masových nepokojov a podnecovania spoločenskej nenávisti", uviedla BelTa. Siarhej všetky obvinenia od začiatku súdneho procesu popieral.

„Je dokázaná priama súvislosť medzi zločinmi spáchanými blogerom (Cichanovským) a činnosťou extrémistov, ktorí manipulovali verejnú mienku prostredníctvom deštruktívnych kanálov na sociálnych sieťach," napísala štátna agentúra.

Manžel líderky bieloruskej opozície Sviatlany Cichanovskej skončil za mrežami v máji 2020, keď sa pripravoval kandidovať proti bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi v augustových prezidentských voľbách. Cichanovská napokon vo voľbách kandidovala namiesto svojho manžela.

V utorok ešte pred vynesením rozsudku Cichanovská na sociálnej sieti Telegram uviedla, že verdikt v procese s jej manželom bude „nezákonný".

„Budem aj naďalej brániť človeka, ktorého ľúbim a ktorý sa stal lídrom pre milióny Bielorusov," dodala. Cichanovskej manžel Siarhej plánoval v prezidentských voľbách v Bielorusku, ktoré sa konali v auguste 2020, kandidovať proti prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi, pripomína agentúra DPA. Koncom mája 2020 ho však na jednom z mítingov zadržali. Odvtedy je vo väzbe.

Namiesto neho sa o priazeň voličov uchádzala práve jeho manželka, ktorá podľa oficiálnych výsledkov s Lukašenkom prehrala – získala len okolo desať percent hlasov. Bieloruská opozícia i Západ však tieto voľby a ich výsledky označili za zmanipulované a Lukašenka ako legitímneho prezidenta neuznali.

Bielorusko Protesty v Bielorusku TASR/AP/

​Predstaviteľku bieloruskej opozície Maryju Kalesnikavovú v septembri tohto roka odsúdili na 11 rokov odňatia slobody. 

Viktara Babaryku, ktorému takisto znemožnili kandidovať proti Lukašenkovi, v júli 2021 odsúdili na 14 rokov väzenia.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. september 2023 02:19