Ak ste niekedy boli v uzavretom priestore s fajčiarom cigariet, pravdepodobne ste si všimli pretrvávajúcu vôňu dymu na vašom oblečení. A minulý rok sa vedci rozhodli dokumentovať tento fenomén v štúdii publikovanej v časopise Indoor Air. Aby sa zistilo, koľko nikotínu môže absorbovať oblečenie a koža po vystavení cigariet, šesť mužských výskumníkov, z ktorých všetci boli nefajčiari, sedelo 5 hodín v miestnosti naplnenej tabakovým dymom (zo stroja, nie z človeka). Koncentrácia nikotínu v miestnosti vytvorila podobné úrovne expozície ako v britských krčmách, ktoré umožňujú fajčenie. Štyria z nich mali len krátke nohavice, zatiaľ čo ďalší dvaja mali čisté oblečenie. Pri druhom o týždeň neskôr dvaja účastníci nosili oblečenie, ktoré bolo predtým vystavené nikotínu, zatiaľ čo dvaja do pása vyzlečení muži sa po teste hneď osprchovali. Hoci vedci si mysleli, že koža poskytuje dobrú bariéru proti nikotínu, štúdia zistila, že koža nefajčiarov môže absorbovať nikotín z cigaretového dymu na úrovni podobnej tej, ktorá sa zistila pri inhalácii cez pľúca. Tomuto nikotínu trvá niekoľko dní, kým sa z tela uvoľní. Osprchovanie sa po tom, čo sa nachádzate v miestnosti naplnenej dymom alebo rýchle vymenenie za čisté oblečenie, môže znížiť množstvo nikotínu, ktorý presakuje do pokožky.Pixabay
StoryEditor

Ich cieľom je, aby ľudia nikdy nezačali fajčiť. Nový Zéland chce ako prvý na svete zakázať tabakové výrobky

TASR09.12.2021., 08:46h
Nový Zéland plánuje ako prvá krajina na svete úplne zakázať tabak, a to postupným zvyšovaním veku, od ktorého je možné si tabakové výrobky kúpiť.
Lajkuj Brainee.sk na

Ako píše agentúra AFP, avizované pravidlo znamená, že niektorí mladí ľudia si v tejto tichomorskej ostrovnej krajine nikdy nebudú môcť legálne kúpiť cigarety.

Nový Zéland momentálne zakazuje predaj tabakových výrobkov osobám pod 18 rokov – nové pravidlo navrhuje, aby sa táto hranica od roku 2027 každoročne zvýšila o jeden rok.

Chcú zabezpečiť, aby ľudia nikdy nezačali fajčiť

„Chceme zabezpečiť, aby ľudia nikdy nezačali fajčiť... ako budú starnúť, ani oni, ani budúce generácie si nikdy nebudú môcť legálne kúpiť tabak, pretože pravdou je, že neexistuje vek, kedy je fajčenie bezpečné,“ priblížila námestníčka ministra zdravotníctva Verrallová.

Rezort zdravotníctva chce tiež obmedziť predajné miesta tabakových výrobkov, ako aj maximálne povolené množstvo nikotínu v produktoch, s cieľom znížiť pravdepodobnosť, že sa od nich ľudia stanú závislí.

Priekopníci

Novozélandská vláda je priekopníkom v obmedzovaní tabakových spoločností, pripomenula Verrallová. Propagáciu cigariet v športe zakázala už v roku 1990 a fajčenie v baroch v roku 2004.

Podľa súčasných údajov fajčí 13,5 percenta obyvateľov Nového Zélandu, avšak v komunitách Maoriov a domorodých tichomorských ostrovanov je fajčiarov zhruba dvojnásobok.

Vláda vo Wellingtone plánuje znížiť do roku 2025 mieru fajčenia na päť percent, čo by zdravotníckemu systému podľa nej ušetrilo odhadom 5,5 miliardy novozélandských dolárov (3,3 miliardy eur).

Čierny trh

„Fajčenie je stále hlavnou príčinou úmrtí na Novom Zélande, ktorým sa dá predísť, a je zodpovedné za jeden zo štyroch prípadov rakovín,“ zdôraznila Verrallová.

Avizované zmeny sú podľa novozélandskej pobočky nadnárodnej tabakovej korporácie British American Tobacco „nevyskúšané, nepreukázané a bez akéhokoľvek vedeckého dôkazu o svojej účinnosti“.

„Kombinované dosahy (opatrení) sú fakticky postupnou prohibíciou, ktorá jednoducho vytlačí predaj (tabakových výrobkov) na čierny trh,“ uviedla korporácia vo vyhlásení.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 10:47