Šialená vrahyňa menom Čierna vdova. 74-ročná žena bola čistým monštrom, milencov zabíjala kyanidomfacebook.com/The Grinning Buffalo
StoryEditor

Seniorka zabíjala svojich milencov kyanidom. Čierna vdova za obete zhrabla nemalé peniaze

ros01.12.2021., 14:00h
Písal sa rok 2013 a 75-ročný Isao Kakehi sa zamiloval. Zobral si Chisako, vtedy 67-ročnú vdovu, s ktorou sa zoznámil cez japonskú zoznamovaciu agentúru.
Lajkuj Brainee.sk na

V tej chvíli však ešte netušil, s kým má dočinenia. Oženil sa s ňou už po dvoch mesiacoch randenia, nasťahoval si ju k sebe do mesta Kjóto na ostrove Honšú v Japonsku a začali žiť zdanlivo blažený život. Isao Kakehi sa však nedožil ani osláv Nového roka. Ako informuje spravodajský portál CNN, 28. decembra sa stal štvrtou a poslednou obeťou japonskej vrahyne prezývanej „Black Widow“.

Vraždila už v 61 rokoch

Dnes už 74-ročná žena za vraždu troch partnerov a pokus o vraždu štvrtého muža čaká na ortieľ smrti. Zabíjať začala už v roku 2007, no stále unikala spravodlivosti, až kým ju nezatkli vďaka smrti Isaa Kakehiho v roku 2014.

20. novembra 2014 jej vyšetrovatelia prehľadali dom. O tri roky neskôr ju počas jedného z najdlhších japonských súdnych procesov odsúdili na smrť. V júni tohto roka sa chcela odvolať proti rozsudku, no neúspešne. 

„Vďaka zoznamovacej agentúre si vyhľadala staršie obete, ktoré jednu po druhej otrávila, po tom, čo sa s ňou dôverne zoznámili,“ uviedol sudca v júnovom rozsudku podľa verejnoprávnej televízie NHK. „Je to bezohľadný zločin založený na plánovanom a silnom vražednom úmysle.“ Tento prípad poukazuje na nebezpečenstvo, ktoré na internete číha na starých ľudí. 

O súkromnom živote Chisako Kakehi, ktorá sa stala v Japonsku slávnou, je toho verejne známe veľmi málo.

Narodila sa v juhozápadnej prefektúre Saga. Pracovala v tlačiarenskej fabrike a s prvým manželom Suehirom sa zosobášila v roku 1969 ako 23-ročná. Ich manželstvo trvalo 25 rokov, kým nezomrel v roku 1994. 

Užíval lieky, takže mu žena do krabičky vložila kyanidovú kapsulu, ktorú neskôr požil. O menej než pätnásť minút odpadol na ulici. V čase príchodu sanitky lapal po dychu a bol „na pokraji zástavy dýchania“, uvádza sa v rozsudku súdu. Jeho žena ho sprevádzala do nemocnice, avšak nikomu neprezradila svoje skutočné meno. Zdravotníkom v sanitke sa predstavila ako „Hiraoka“. Muž našťastie prežil, no doteraz má z toho následky. Trpí poruchou zraku a po roku a pol zomrel. O niekoľko rokov po jeho smrti si žena vyhliadla svoju ďalšiu obeť.

V roku 2011 začala chodiť so 71-ročný Masanori Hondom, ktorý mal cukrovku. Nakoniec aj jeho vlákala do pasce a zobrala si ho. 9. marca 2012 počas jazdy na motorke stratil vedomie. O necelé dve hodiny skončil v nemocnici, kde lekári potvrdili jeho smrť. Aby toho nebolo málo, ešte ho počas života dokonca podvádzala. Dva mesiace pred jeho smrťou, v januári 2012 začala tajne randiť s inými mužmi cez zoznamovaciu agentúru.

Chcel s ňou zostať do konca života

75-ročný Minoru Hioki trpel rakovinou pľúc. V roku 2013 mal však nádej na prežitie - vyliečili ho vďaka radiačnej terapii. Aby toho nebolo málo, zoznámil sa s Chisako. Jedného dňa jej emailom napísal, že s ňou chce zostať navždy. Ich idylický románik sa skončil 20. septembra, keď sa pár vybral na večeru. Ten tiež užíval lieky, takže nie je žiadnym prekvapením, že mu Chisako do nádobky vložila kyanidovú tabletku.

Už dojedali, keď Hioki stratil vedomie. Kým prišla záchranka, lapal po dychu a mal veľké bolesti. Napriek tomu, že Kakehi vedela, že mal deti a prekonal rakovinu, záchranárom klamala a tvrdila, že rodinu nemal. Zomrel do dvoch hodín.

V novembri 2013, len dva mesiace po Hiokiho smrti, sa zosobášila s ďalším a posledným cieľom - Isao Kakehim.

Sotva mesiac po svadbe začala tajne randiť aj s ďalším mužom. Ani Isao Kakehi nebol o nič múdrejší ako jeho predchodcovia. V emailoch a správach svojej novej manželke hovoril, že chce "urobiť všetko pre to, aby mali skvelý dlhý život". Po niekoľkých týždňoch od svadby dostal zástavu srdca. Kakehi zavolala sanitku, ktorá ho rýchlo odviezla do nemocnice, no hodinu na to zomrel. Jeho smrť vzbudila podozrenie u policajtov a začali ju vyšetrovať. 

Pitvy sú v Japonsku zriedkavé a zvyčajne sa vykonávajú iba vtedy, ak existujú podozrenia z vraždy - čo môže byť dôvod, prečo smrť jej bývalých partnerov zostala v tom čase takmer nepovšimnutá. Ale smrť Isaa Kakehiho bola považovaná za dostatočne podozrivú na to, aby si vyžiadala pitvu, ktorá odhalila smrteľné množstvo kyanidových iónov v jeho srdci, krvi a žalúdku. Vyšetrovatelia našli v jeho byte vitamínové doplnky a prázdne kapsule. To bolo znamením, že jeho žena vyprázdnila kapsule suplementov a nahradila ich kyanidom, ktorý rozdrvila na prášok. 

Dôkazy vždy zahladila

V auguste 2014 vyšetrovatelia objavili ďalší dôležitý dôkaz. V kvetináči, ktorý jeho manželka vyhodila, našli zahrabané plastové vrecko so stopami kyanidu. Farba vrecka a jeho obsah naznačovali, že tam bol kyanid niekoľko mesiacov - a rovnaký typ vrecka na zips sa našiel v byte Kakehi. Kyanid získala v práci v tlačiarenskej fabrike, uviedli v rozhodnutí. O dva mesiace neskôr polícia Kakehi zadržala. Po mesiacoch výsluchov sa nakoniec priznala, že otrávila Hondu, Hiokiho aj Suehira kyanidovými kapsulami. 

Polícia sa tiež domnievala, že Kakehi mala nejakú súvislosť so zabitím štyroch ďalších mužov, okrem štyroch vrážd, ktoré policajti vyšetrili, no neobvinili ju z dôvodu nedostatočných dôkazov. Štyria muži žili v rôznych mestách, pracovali v rôznych oblastiach a nič ich nespájalo. Až na veľké úspory a majetok. Toto z nich - v kombinácii s ich pokročilým vekom a nezadanosťou - robilo perfektné ciele. Prvé zo štyroch otrávení bolo poháňané dlhom: Kakehi dlžila Suehirimu 48-miliónov jenov (437-tisíc dolárov). Kakehi "si myslela, že ak ho zabije, vyhne sa splácaniu." Dva mesiace po Suehiriho smrti vo februári 2008, Kakehi napísala jeho deťom, že mu to splatila dedičstvom iného muža.

Tento list ich šokoval, pretože o otcových pôžičkách netušili a o Kakehi vedeli len málo. Dokonca nepoznali ani len jej meno. Keď sa jej chceli spýtať viac, „v tichosti odišla“, uvádza rozhodnutie. A tak zostali bez odpovede na otázky o otcovom kolapse alebo o jeho záhadnej spoločníčke. Nie je zrejmé, aká bola v tom čase finančná situácia Kakehi, a či si šetrila peniaze. Ale smrťou jej štvrtej obete, už mala toľko peňazí, že sa jej motív nedal vysvetliť potrebou alebo zúfalstvom. Nehanebne ignorovala ľudský život pre svoju vlastnú finančnú túžbu. Kakehi sa obohatila asi o šestnásť miliónov jenov od Hondu, čo však nešpecifikuje, koľko získala od ostatných mužov. Asahi News však odhaduje, že Kakehi nadobudla okolo 500-miliónov jenov (asi 4,5-milióna dolárov) z poistiek, cenností a iných aktív jej partnerov. Niektoré odhady hovoria až o 800-miliónoch jenov (asi 7,3-milióna dolárov).

Nie je jediná chladnokrvná vrahyňa manželov

Tento známy prípad vrahyne milencov posunul milostné podvody do povedomia verejnosti ešte viac. Japonsko má druhú čiernu vdovu - 46-ročnú Kanae Kijima, ktorá dostala tiež doživotie za vraždu troch mužov, s ktorými randila v roku 2009. V každom z prípadov to vyzeralo na samovraždu. Tiež ju motivovali peniaze. Odsúdili ju v roku 2012 po súdnom procese, ktorý trval až sto dní.

Kakehi a Kijama sú na úplnom konci spektra "milostných podvodov" - type finančného podvodu postaveného na romantickom vzťahu s obeťou. Väčšina sa totiž nekončí otrávením alebo vraždou, páchatelia zmiznú, keď obetiam vyprázdnia peňaženky. Viac ako 32-miliónov používateľov je zaregistrovaných v desiatich najlepších zoznamovacích aplikáciách, pričom ďalších 600 ľudí je súčasťou zoznamovacích a manželských poradní. Takú využívala aj Kakehi. Japonská poradenská organizácia pre poruchy osobnosti a manželské podvody, podporná skupina pre obete podvodov so sídlom v Tokiu, tvrdí, že každý rok zaznamenáva približne 100 prípadov milostných podvodov.

Obeťami sa často stanú cez konzultantské spoločnosti, ktoré majú nájsť seriózneho partnera do manželstva, uviedla hovorkyňa. Oklamať sa nechávajú najmä rozvedení alebo vdovy bez rodiny či rodiny, ktoré žijú ďaleko – a ktoré na svojom profile zverejňujú platy či majetok, ktorý vlastnia, dodáva hovorkyňa.

Obrana proti demencii

Nie je jasné, prečo Kakehi pokračovala v zabíjaní mužov, s ktorými sa zoznámila prostredníctvom agentúr, aj po tom, čo sa obohatila o majetok v hodnote niekoľkých miliónov dolárov. Súd vo svojom rozhodnutí dospel k záveru, že Kakehi „využila“ dôveru svojich obetí a ich nádej na spoločnú budúcnosť. Hoci sa k zločinom priznala, rodinám obetí sa ospravedlnila len minimálne, čo poukazuje na nedostatok "úprimnej sebareflexie," uvádza sa v rozsudku.

Jej obhajcovia to videli inak. Odvolanie založili na nezrovnalostiach v jej výpovedi, jej priznanie a odvolanie označili za dôkaz demencie a donútenia. Jej tím nakoniec s odvolaním neuspel a tak platil rozsudok smrti. Dátum jej popravy nezverejnili. Podľa zákona musia byť odsúdení väzni popravení do pol roka od vypočutia rozsudku. Odborníci však hovoria, že sa to stáva zriedka pre zdĺhavé pokusy o odvolanie. Mnohí čakajú roky, čo platí aj v prípade Kakehi.

Nie je jasné, či jej právnici, ktorí sa odmietli pre CNN vyjadriť, plánujú podať žiadosť o obnovu konania, čo je jediný spôsob, ako jej zachrániť život. Kakehi sa o prípade vyjadrovala len veľmi málo. Jej súdna výpoveď vykresľuje rozporuplný obraz ženy, ktorá sa zmieta medzi protestom proti svojej nevine a otvoreným priznaním zločinov. Počas súdneho konania pôsobila zmätene a unavene. 

Odkedy ju v roku 2014 zatkli, ošediveli jej vlasy a zhoršil sa jej sluch. Tvrdenia o demencii zahaľujú jej svedectvá. Okrem toho z ďalších údajných vrážd nebola nikdy obvinená, a tak sa možno nikdy nedozvieme, čo sa stalo a čo ju viedlo k vraždeniu milencov.

V rozhovore pre miestne noviny Yomiuri News v roku 2019 Kakehi vyjadrila rezignáciu a prijala osud, ktorý ju čaká. „Aj keď sa nad tým zamyslíte, vaše hriechy nezmiznú,“ povedala. K mŕtvym sa to nedostane.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. október 2023 04:24