Pexels/Burst
StoryEditor

Veľký brat ťa vidí. Čínska provincia bude mať tisícky kamier na systém sledovania s rozpoznávaním tváre

TASR30.11.2021., 11:46h
Čínska provincia Che-nan buduje sledovací systém s rozpoznávaním tváre zameraný na zahraničných novinárov a študentov, ako aj na ďalšie podozrivé osoby.
Lajkuj Brainee.sk na

V tendri zverejnenom v utorok sa uvádza, že s celoštátnymi a oblastnými databázami plánujú chenanské úrady prepojiť zhruba 3-tisíc kamier. Píše o tom agentúra DPA. Alarm na systéme by sa mal napríklad spustiť aj vtedy, ak sa niektorá z dotknutých osôb zaregistruje v hoteli, kúpi si letenku alebo prekročí hranice provincie.

Sledovací systém by malo obsluhovať 2-tisíc policajtov. Novinári budú rozdelení na základe troch farieb semaforu – červenej, žltej a zelenej – s cieľom určiť, aký stupeň nevyhnutnosti si ich sledovanie vyžaduje, vysvetľuje DPA.

Bezpečnostné kamery na verejnom osvetlení Pexels/PhotoMIX Company

​Rozpoznávanie tváre má byť presné aj v tom prípade, keď bude mať pozorovaná osoba prekrytú tvár alebo okuliare, uvádza sa v opise. Sledovací systém je „iný než čokoľvek”, čo výskumníci doteraz objavili, uviedla výskumná spoločnosť IPVM so sídlom v Spojených štátoch, ktorá tender objavila na internete.

​Systém týkajúci sa sledovania novinárov má údajne obsahovať aj kategóriu „zneškodnenie”, píše DPA. Na projekt, ktorý bol vypísaný v júli, získala zákazku čínska softvérová a IT spoločnosť Neusoft, spresňuje IPVM.

Viaceré pokusy získať od čínskej firmy stanovisko boli doposiaľ neúspešné, približuje DPA. Taktiež nie je známe ani to, či podobné systémy sledovania budujú – alebo už prevádzkujú – aj ostatné čínske provincie.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
28. máj 2023 09:32