Ženy vraj namiesto pomoci čelili sexuálnemu násiliu zo strany pracovníkov WHO (ilu)twitter.com/ World Health Organization (WHO)
StoryEditor

Z humanitárnej pomoci nočná mora. Pracovníci WHO mali počas epidémie eboly sexuálne zneužívať ženy

TASR29.09.2021., 15:00h
Obete vypovedali, že na pracoviskách WHO čelili sexuálnemu obťažovaniu zo strany mužov na vyšších pozíciách alebo boli nútené mať sexuálny styk, aby si prácu udržali.
Lajkuj Brainee.sk na

Viac ako 80 humanitárnych pracovníkov vrátane zamestnancov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo zapojených do prípadov sexuálneho zneužívania a vykorisťovania v Konžskej demokratickej republike (KDR) v rokoch 2018-20 počas epidémie eboly. 

Vyšetrovanie začali po tom, ako viaceré média priniesli tento rok správy o sexuálnom zneužívaní žien pracovníkmi WHO a iných charitatívnych organizácií. Vyšetrovacia komisia vo svojej správe uvádza, že približne 21 z 83 páchateľov zneužívania bolo zamestnaných vo WHO. Zneužívanie, ktorého súčasťou je aj deväť prípadov znásilnenia, vykonávali miestni aj medzinárodní zamestnanci WHO.

„Kontrolný tím zistil, že predpokladaným obetiam bolo sľúbené zamestnanie alebo udržanie si pracovného pomeru výmenou za sexuálne vzťahy,“ uviedol jeden z členov vyšetrovacej komisie Malick Coulibaly. Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorí sa zaviazal k nulovej tolerancii sexuálneho zneužívania, uviedol, že čítanie správy je "trýznivé" a ospravedlnil sa obetiam zneužívania.

„To, čo sa stalo vám, sa nikdy nikomu stať nemalo. Je to neospravedlniteľné. Mojou najväčšou prioritou je, aby konanie páchateľov nebolo opustené, ale aby za svoje skutky niesli zodpovednosť,“ uviedol.

Páchatelia, ktorých totožnosť je známa, majú zakázané v budúcnosti pre WHO pracovať, zatiaľ čo ďalším štyrom páchateľom pracujúcim pre WHO vypovedali pracovnú zmluvu, píše Reuters. Niektoré ženy vypovedali, že o svoju prácu prišli po tom, ako styk odmietli. 

Obetiam tiež podľa komisie nebola poskytnutá dostatočná podpora a pomoc v súvislosti s tým, čím si prešli. Konžská vláda rovnako ako aj ďalšie charitatívne organizácie plánujú taktiež tieto incidenty vyšetriť. Minulý rok v júni vláda v Konžskej demokratickej republike (KDR) ohlásila koniec dvojročnej epidémie eboly, ktorá si vyžiadala životy viac ako 2200 ľudí. Išlo o najväčšiu epidémiu tohto ochorenia od roku 1976, keď tam tento vírus prvýkrát identifikovali.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
27. september 2023 05:38