Slováci majú problém. Najnovšie dáta medzivládnej organizácie OECD, ktorá združuje 38 ekonomicky najrozvinutejších štátov sveta, totiž ukázali, že Slovensko sa nachádza na druhej priečke v počte návštev lekára za rok. V príspevku na sociálnej sieti na to upozornili Dáta bez pátosu.
„Slovensko nesklamalo, sme v čele a máme problém. Tento a dáta sem nedávame prvýkrát. Problém a výdavky s ním spojené máme obrovský. Sprievodným dôsledkom sú dlhé čakacie doby, dlhé hodiny strávené v čakárňach, preplácané PNky a OČRky,” píše sa v príspevku.
Až 11-krát do roka
Dáta bez pátosu vyčítajú ministrovi zdravotníctva Kamilovi Šaškovi, zdravotným poisťovniam aj odborárom, že tento parameter vôbec neriešia. „Všetkým to vyhovuje. Ale sťažovať sa budú na množstvo administratívy spojenej s návštevami v ambulanciách, na poliklinikách. A to máme ešte vysoký počet dní strávených pacientmi na lôžkach v nemocniciach.”
Podľa stránky je celý náš predražený a neefektívny zdravotný systém jedna veľká katastrofa. Každý Slovák totiž v priemere navštívi lekára 11-krát do roka. „Pri 5,4 milióne občanov je to 60 miliónov návštev ročne. Viete, koľko je to denne pri 245 pracovných dňoch (bez víkendov a sviatkov)? 250-tisíc návštev denne.”
Vyše 300-tisíc ľudí na potulkách za doktorom
Dáta bez pátosu sa pozastavujú aj nad tým, koľko lekárov a sestier treba na to, aby sa takýto nápor dal zvládnuť. „Koľko trvá a koľko stojí jedna návšteva? Koľko ľudí je mimo školu a mimo pracovný proces? A viete, že mnohých z tých 250-tisíc treba sprevádzať a tak má Slovensko denne 300-350 tisíc ľudí na potulkách za doktorom. Šialené, že? Že? Že?” dodáva profil v príspevku.
Slovensko sa v rebríčku umiestnilo na delenom druhom mieste spolu s Japonskom. Na prvej priečke sa nachádza Južná Kórea so 16 návštevami lekára ročne. Zo susedných krajín sa najvyššie umiestnilo Maďarsko (10 návštev), Česko a Poľsko (zhodne po 8) a Rakúsko (7). Najmenej ročných návštev, iba dve, absolvujú ľudia vo Švédsku, Kostarike, Brazílii a Mexiku.