Na snímke interiér a exteriér najväčších slovenských internátov Mlyny UK v Bratislave.TASR/Dano Veselský
StoryEditor

Študentov v Bratislave čaká od septembra peklo. Miest na internátoch bude ešte menej, vysoké školy spustia revolučný projekt

TASR09.07.2024., 14:15h

Študenti budú mať menej miest na internáte. Našťastie však vo výsledku nakoniec dostanú lepšie a krajšie izby.

Lajkuj Brainee.sk na

Na začiatku ďalšieho akademického roka bude realitný trh v Bratislave čeliť novej výzve. Z dôvodu rekonštrukcie študentských internátov sa zníži ich ubytovacia kapacita. Upozornili na to Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska (NARKS) s vedením Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) a Vysokej školy múzických umení (VŠVU). Spoločne pripravujú ponuku komerčného prenájmu bytov a domov pre študentov.

Dve umelecké vysoké školy predpokladajú, že v súčasnej situácii nezíska ubytovanie v internátoch približne 500 ich študentov. To ich podnietilo hľadať alternatívne riešenie. Do spoločného projektu sa zapojila aj spoločnosť Rentodo s poistením nájmu pre študentov a majiteľov bytov, ako aj realitný portál Domire.

image

Ako randiť a zviesť Slovenky? Internetová stránka tvrdí, že pozná dokonalý recept na balenie našich žien

Revolúcia v ubytovaní

„Študenti sú súčasťou nájomného trhu už dlhé roky, ale ešte nikdy realitný trh nepripravil takto komplexný produkt pre študentské nájmy,” zhodnotil prezident NARKS Ján Palenčár.

Ako ďalej informovala asociácia, spolupráca v oblasti študentských nájmov zahŕňa osvetu na strane realitných kancelárií a majiteľov nehnuteľností, prípravu špecializovanej nájomnej zmluvy s advokátskou kanceláriou, vytvorenie pravidiel nájomného vzťahu, či úpravu a rozšírenie poistných podmienok.

image

Vysokoškolský internát Ľ. Štúra - Mlyny

Peter Mayer

Upraví sa tiež softvér pre realitné kancelárie na možnosť označovania bytov a domov vhodných na nájom pre študentov a následne možnosť vyhľadávania týchto nájmov na internetovej stránke Domire.sk.

Aj pre ostatné vysoké školy

„Snažíme sa pre našich študentov zabezpečiť čo najviac možností alternatívneho ubytovania mimo klasických internátov. Privítali sme ústretovosť NARKS podieľať sa na tomto riešení a pomoc pri príprave jednotlivých krokov,” konštatovala rektorka VŠVU Bohunka Koklesová. Túto spoluprácu budú podľa nej môcť využiť aj ďalšie vysoké školy po celom Slovensku.

image

Prežili ste vysokoškolský život na internáte? Otestujte sa v kvíze a ukážte, či ich spoznáte len na základe jednej fotografie

„Jednou z našich požiadaviek pri dojednávaní podmienok ubytovania pre našich študentov s partnermi realitného trhu bola cena za lôžko, ktorá bude porovnateľná s cenami na internátoch. Aj v tomto sa nám podarilo nájsť zhodu,” doplnil rektor VŠMU Martin Šmatlák.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
21. júl 2024 03:12