TASR
StoryEditor

Stav slovenských internátov už kritizujú aj úrady. Školy na opravy kašlú, plesne a zatečené steny sú bežná prax

TASR08.09.2023., 14:00h

Doposiaľ využité peniaze na opravu internátov síce zvýšili komfort študentov, ale zmeny nestačia na to, aby sa ich životné podmienky priblížili štandardom v zahraničí.

Lajkuj Brainee.sk na

Upozornil na to Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, ktorý pripomenul, že dôležitým faktorom pri rozhodovaní študentov pri výbere školy je popri kvalite výučby aj úroveň ďalších služieb či podmienok pre život vysokoškoláka. TASR o tom informovala jeho hovorkyňa Daniela Bolech Dobáková.

NKÚ upozornilo, že slovenské vysoké školy zápasia so zastaraným vybavením a zlým technickým stavom študentských domovov, na ktorých obnovu či rekonštrukciu nemajú dostatočné finančné krytie. Potrebné je podľa neho, aby vláda hľadala koncepčné a hlavne finančne udržateľné riešenia potrieb vysokých škôl, kde všetky priestory plnia nezastupiteľnú úlohu v procese prípravy absolventov.

image

Zabudlo sa na študentov? Nová bratislavská daň za ubytovanie ovplyvní aj internáty, mnohí budú musieť siahnuť hlboko do vrecka

Internát nie je len na prespatie

„Študentský domov nemá byť iba miesto na prespatie, ale pokračovaním vyučovacieho a vedecko-výskumného procesu vrátane možností tvoriť, skúmať, rozvíjať osobnostný a odborný potenciál študentov,” ozrejmila podpredsedníčka NKÚ Henrieta Crkoňová. Úrad preveroval obnovu internátov na šiestich verejných vysokých školách za roky 2018 až 2022.

Obnova, na ktorú vláda v roku 2018 vyčlenila 50 miliónov eur, prebieha podľa neho pomaly. Priblížil, že pre študentov bolo zmodernizovaných viac ako 3600 izieb, čiastočnou rekonštrukciou prešlo ďalších 3700 izieb, pričom v pôvodnom stave zostáva ešte tretina.

image

Internáty

TASR/Erika Ďurčová

Zároveň najväčší počet nezrekonštruovaných izieb mala z kontrolovaných internátov Technická univerzita v Košiciach, a to 73 percent. Nasleduje Ekonomická univerzita v Bratislave so 696 nezrekonštruovanými izbami. Najviac izieb zrekonštruovali na Slovenskej technickej univerzite Bratislava, ich počet je 1808.

Budovy nie sú poistené

Kontrola tiež ukázala, že vysoké školy nemali poistené všetky budovy internátov. „Pričom pre vek a počet študentov, ktorí sa v priestoroch pohybujú a používajú vlastné spotrebiče, možno práve tieto zaradiť do rizikovej kategórie,” ozrejmil NKÚ. 

Kontrolóri tiež zistili, že školy oproti opravám uprednostňovali skôr investície. Podľa NKÚ nevyužili v plnej miere viaczdrojové financovanie a spoliehali sa na zdroje štátneho rozpočtu. Školám sa zároveň nepodarilo čerpať ani peniaze z plánu obnovy v rámci dvoch výziev z roku 2022.

„Nastavenie výziev zlyhalo a tým sa nevyužila príležitosť zlepšiť podmienky pre život študentov. Úspešná bola až tretia výzva z roku 2023, ktorá požadovala vytvorenie konzorcia vysokých škôl,” dodal NKÚ.

image

Aj na intráku sa dá žiť ekologicky. Stačí, ak dodržíš tieto jednoduché pravidlá - vyskúšaj ich spolu s nami

Výnimky od hygienikov

Problémové sa počas kontroly ukázali podľa NKÚ hygienické štandardy, keďže školy nedodržali vyhlášku rezortu zdravotníctva o minimálnych požiadavkách na ubytovacie zariadenia. Niektoré izby v internátoch Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Prešovskej univerzity nespĺňali minimálne požiadavky na štvorcové metre. Úrad priblížil, že školy na základe výsledkov kontroly požiadali o výnimku od orgánu hygieny.

„Obhliadajúci kontrolóri narazili na plesne, zatekanie, poškodené podlahy. Niektoré priestory neboli niekoľko rokov vymaľované a nábytok či obklady v kúpeľniach neboli dlhé roky menené. Pozitívom je bezbariérovosť izieb, ktoré boli vybudované v dostatočnom počte, avšak väčšinou nespĺňali presné požiadavky normy,” zhrnula Crkoňová.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. júl 2024 04:39