Na chate v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza malo dôjsť k výbuchu plynu v utorok ráno 25. júla 2023. Na mieste udalosti sa nachádzalo 13 osôb, traja dospelí a desať detí, uviedol hovorca hasičov v Trenčianskom kraji Marián Petrík.Hazz V Trenčíne/Hazz V Trenčíne
StoryEditor

Zranené sú aj české deti, boli na horolezeckom tábore. Pri Prievidzi sa kvôli výbuchu plynu zrútila časť domu

TASR25.07.2023., 12:30h

Na chate v obci Lehota pod Vtáčníkom, ktorá sa nachádza v Trenčianskom kraji, došlo k výbuchu plynu. Deväť ľudí vrátane siedmich detí sa zranilo. Na chate sa zdržiavali aj deti z Prahy, ktoré sa tam zúčastnili horolezeckého tábora.

Lajkuj Brainee.sk na

Na chate v Lehote pod Vtáčnikom v okrese Prievidza malo dôjsť v utorok ráno k výbuchu plynu. Zranilo sa deväť osôb. Na mieste zasahovali hasiči i záchranári. Pre TASR to potvrdil hovorca hasičov v Trenčianskom kraji Marián Petrík.

Výbuch plynu v objekte hasičom nahlásili po 8:30 „Objekt je dvojpodlažný a s rozmermi šesť krát desať metrov. Polovica chaty by mala byť zrútená. Na mieste udalosti sa nachádzalo 13 osôb, traja dospelí a desať detí,“ uviedol Petrík.

image

 Na súkromnej chate Smrečina v chatovej oblasti Sekaniny, ktorú ľudia využívajú na rekreačné účely, sa nachádzali občania Českej republiky, uviedol pre TASR prednosta Obecného úradu v Lehote pod Vtáčnikom Pavel Herda. 

Hazz V Trenčíne/Hazz V Trenčíne

Operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby (OS ZZS) na miesto vyslalo pozemných aj leteckých záchranárov. „Záchranárske tímy ošetrili spolu deväť zranených - dvoch dospelých a sedem detí. Dospelí utrpeli ľahšie až stredne ťažké poranenia,“ uviedla pre TASR hovorkyňa OS ZZS Alena Krčová. Detaily k zdravotnému stavu detí vzhľadom na ich vek uviesť podľa svojich slov nemôže. „Po ošetrení boli všetci prevezení do nemocníc v Banskej Bystrici, Bratislave, Bojniciach, Topoľčanoch a Trenčíne,“ ozrejmila.

Museli poslať vrtuľníky

K výbuchu na horskej chate vyslali dva záchranárske vrtuľníky z Banskej Bystrice a Bratislavy. Ako prvý vzlietol vrtuľník z Banskej Bystrice. „Keďže zranení sa nachádzali na mieste, kde nebolo možné pristáť, lekár bol spustený k miestu nehody na lane pomocou palubného navijaka. Na mieste sa nachádzalo deväť zranených, ktorí už boli v starostlivosti pozemných záchranárov,“ priblížila Zuzana Turočeková z Vrtuľníkovej záchrannej zdravotnej služby (VZZS) Air - Transport Europe.

image

 Zranilo sa deväť osôb. 

Hazz V Trenčíne/Hazz V Trenčíne

Lekár si podľa nej do svojej starostlivosti prevzal najťažšie zranenú osobu, 11-ročné dievča českej národnosti, ktoré utrpelo poranenia tváre. Po ošetrení a preložení na palubu vrtuľníka bolo dievča v stabilizovanom stave. Pri vedomí ho previezli do Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici. „Medzičasom smeroval na miesto udalosti druhý vrtuľník zo strediska Bratislava. Jeho posádka po prílete ošetrila 45-ročnú ženu českej národnosti s poranením hornej končatiny a viacerými povrchovými zraneniami. V stabilizovanom stave bola vrtuľníkom prevezená do nemocnice v Banskej Bystrici,“ doplnila Turočeková.

V nemocnici v Bojniciach prijali päť pacientov, jedného dospelého a štyri deti, žiaden z nich zrejme nebude potrebovať hospitalizáciu, potvrdil pre TASR riaditeľ nemocnice Peter Glatz. Nemocnica zavolala ako podporu detského psychológa.

Výbuch plynového sporáku

Na mieste zasahovalo 15 príslušníkov Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) z Prievidze a Trenčína s piatimi kusmi techniky, ako i dobrovoľní hasiči s jedným kusom techniky. Na mieste pomáhali zdravotní záchranári a leteckí záchranári s dvoma vrtuľníkmi, dodal Petrík.

Polícia na sociálnej sieti informovala, že na mieste došlo k výbuchu plynového sporáku, ktorý bol napojený na plynovú bombu. Udalosť sa podľa nej stala na chate v horolezeckom tábore. „Policajti sú na mieste a dokumentujú miesto činu. Bližšie informácie poskytneme neskôr,“ uviedli.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
22. september 2023 17:43