Predčasné voľby sa blížiaUnsplash/Element5 Digital
StoryEditor

Aj tvoj hlas v septembri rozhodne. Voliť v predčasných voľbách môžeš aj mimo bydliska, stačí urobiť túto jednu vec

TASR26.06.2023., 09:06h

Voliť v parlamentných voľbách bude možné aj mimo trvalého bydliska kdekoľvek na Slovensku. Ako volič na to potrebuješ hlasovací preukaz. Vybavíš si ho veľmi jednoducho.

Lajkuj Brainee.sk na

Treba oň vopred požiadať obec, v ktorej má trvalý pobyt. Obce začnú vydávať hlasovacie preukazy od 16. augusta. Osobne bude možné vybaviť si preukaz najneskôr deň pred voľbami, teda 29. septembra.

Niekde stačí poslať mail

Obec má do 10. augusta zverejniť na úradnej tabuli a na webe, ak ho má zriadený, e-mailovú adresu na doručenie žiadosti o vydanie hlasovacieho preukazu.

image

Smutný darček k jej zajtrajším narodeninám. Zuzana Čaputová sa už nebude uchádzať o post prezidentky

„Hlasovací preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku, teda aj vo volebnom okrsku, v ktorom bol pred vydaním hlasovacieho preukazu zapísaný v zozname voličov,” píše na svojom webe Ministerstvo vnútra (MV) SR.

Volič môže požiadať o hlasovací preukaz osobne najneskôr posledný pracovný deň pred voľbami v úradných hodinách obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Požiadať oň môže aj splnomocnená osoba, a to najneskôr deň pred voľbami. Viac informácií je na webe MV.

image

Hlasovať môžeš aj mimo miesta trvalého bydliska

Unsplash/Lukáš Lehotský

Dávaj si naň pozor - nový nedostaneš

Volič môže o preukaz požiadať aj listom alebo e-mailom tak, aby sa žiadosť doručila najneskôr 8. septembra. Obec zašle hlasovací preukaz voličovi na adresu trvalého pobytu, ak v žiadosti neuvedie inú adresu, najneskôr tri pracovné dni od doručenia žiadosti. Zasielať sa bude doporučenou zásielkou „do vlastných rúk”.

Pri strate alebo odcudzení hlasovacieho preukazu obec voličovi nový preukaz nevydá. Volič musí vo volebnej miestnosti okrem hlasovacieho preukazu predložiť aj občiansky preukaz. Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
26. september 2023 06:45