Vladimíra Marcinková s Ondrejom Dostálom.Jaroslav Novák/Tasr
StoryEditor

Zlepšime postavenie LGBTQ ľudí. SaS pre nich navrhuje inštitút partnerského spolužitia

TASR17.10.2022., 12:00h

Opozičná strana SaS chce zlepšiť postavenie LGBTQ komunity.

Lajkuj Brainee.sk na

Okrem iného chce presadiť zavedenie partnerského spolužitia na základe notárskej zápisnice, bezpodielového spoluvlastníctva spolužijúcich partnerov či zaradenie partnerov medzi blízke osoby a sprístupnenie zdravotnej dokumentácie. V pondelok o tom informoval poslanec Národnej rady SR Ondrej Dostál (SaS) s tým, že o partnerskom spolužití by malo plénum rokovať na októbrovej schôdzi.

image

Coming out slovenského moderátora v priamom prenose: Hrdo sa hlásim k LGBTI komunite

Ozrejmil, že navrhujú vytvoriť inštitút partnerského spolužitia. Odmietol, že by išlo o zavedenie manželstva párov rovnakého pohlavia. „Je to iba úprava niektorých majetkových práv a niektorých životných situácií,“ zdôraznil. Tie chce SaS zlepšiť, aby neboli páry rovnakého pohlavia znevýhodnené voči párom žijúcim v manželskom zväzku.

Cieľom je podľa neho potvrdiť vzájomný vzťah dvoch fyzických osôb vo vzťahu k štátu a tretím osobám. „Týka sa to nielen párov rovnakého pohlavia, ale aj odlišného, ktorí z nejakého dôvodu nechcú vstúpiť do manželstva,“ doplnil Dostál. Poslanci by sa mali návrhom zaoberať na októbrovej schôdzi. „Nejaké bilaterálne rokovania sa už konajú medzi jednotlivými poslancami,“ spresnila poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS).

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 11:39