Na snímke zľava podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) a predseda NRSR Boris Kollár (Sme rodina).Jaroslav Novák/Tasr
StoryEditor

Veľké reči ale skutek utek. Parlament neschválil inštitút partnerského spolužitia

TASR19.10.2022., 12:00h

Poslanci v stredu neposunuli do druhého čítania návrh novely Občianskeho zákonníka z dielne SaS.

Lajkuj Brainee.sk na

Návrh mal podľa poslancov SaS zlepšiť legislatívu v oblasti majetkových práv týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. Partnerské spolužitie malo byť možné podľa návrhu uzavrieť medzi dvoma osobami rôzneho pohlavia, ako aj medzi osobami rovnakého pohlavia. Zaviesť navrhovali oprávnenia v prospech spolužijúcich partnerov v oblasti dedenia, informovanosti o zdravotnom stave, ako aj pri nároku na ošetrovné.

Zo 133 prítomných poslancov hlasovalo za návrh 50, proti bolo 37, zdržali sa 15 poslanci a 31 nehlasovalo. Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš pre TASR ešte pred hlasovaním uviedol, že poslanci OĽANO budú mať tzv. voľnú kartu. Piati poslanci za OĽANO pôsobiaci v strane Kresťanská únia vopred avizovali, že návrh nepodporia.

image

Reakcie politikov po vražde Juraja a Matúša: Ignorácia a nepochopenie. Česť výnimkám

Poslankyňa Vladimíra Marcinková (SaS) po hlasovaní zdôraznila, že išlo o minimálny balík práv. „Nešlo o nič, čo by mohlo spoločnosť rozdeľovať, išlo tam o praktické situácie,“ povedala na tlačovej konferencii s tým, že návrh sa mohol upraviť v druhom čítaní. SaS sa chce naďalej usilovať o posilnenie práv LGBTI+ ľudí, najprv chcú o tom hovoriť s politickými partnermi.

Šéf SaS Richard Sulík vyhlásil, že jeho strana po najbližších voľbách vstúpi len do takej koalície, ktorá si v koaličnej zmluve a programovom vyhlásení vlády zakotví prijatie legislatívnych partnerstiev. „Ak SaS bude v budúcej koalícii, len za tej podmienky, že sa návrh registrovaných partnerstiev, ktorý bude z našej strany dostatočne včas a odborne zdatnými ľuďmi vypracovaný a prediskutovaný, dostane do koaličnej zmluvy, respektíve programového vyhlásenia vlády a bude aj obratom schválený,“ priblížil.

image

Kritika a zhrozenie. SOM HETERO, fňuká Matovič a netaktne tak reaguje na smrť dvoch ľudí pred Teplárňou

Poslanec Richard Vašečka (OĽANO) hlasoval proti návrhu. „Pred voľbami sme vám sľúbili, že budeme v parlamente chrániť manželstvo ako zväzok muža a ženy. Preto som dnes nehlasoval za zavedenie registrovaných partnerstiev na Slovensku,“ napísal na sociálnej sieti s tým, že ak je to potrebné, sú ochotní pomôcť usporiadať majetkové práva osôb žijúcich v spoločnej domácnosti. „Nie sme však ochotní súhlasiť s niečím, o čom vieme aj na príklade množstva iných krajín, že spúšťa lavínu, na konci ktorej sú adopcie detí pármi rovnakého pohlavia, či trestanie ľudí za ich nesúhlas s takýmito vecami,“ doplnil.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 02:53