Opičie kiahneReuters/
StoryEditor

Na Slovensku pribudli dva prípady opičích kiahní. Počet prípadov tak stúpol už na 14

TASR02.09.2022., 15:22h

Na Slovensku pribudli počas tohto týždňa dva prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na 14. TASR o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Lajkuj Brainee.sk na

Obe osoby sú vo vekovej skupine 20 - 59 rokov a nebolo ich potrebné hospitalizovať. Súvislosť s doteraz potvrdenými prípadmi a ani vzájomná epidemiologická súvislosť sa medzi týmito prípadmi doteraz nepotvrdila.

image

Máš zlý deň? Tohto Taliana neprekonáš. Po dovolenke mal pozitívny test na covid, opičie kiahne aj HIV

Podľa slov hlavného hygienika je v prvom prípade vzhľadom na cestovateľskú anamnézu možné, že k nákaze došlo v zahraničí. V druhom prípade bolo testovanie na opičie kiahne vykonané vzhľadom na rizikový kontakt s osobou, u ktorej bolo ochorenie zistené až po jej návrate do zahraničia.

Prípady môžu pribúdať

„Na Slovensku sme v súlade s očakávaniami priebežne nezaznamenali výrazný nárast počtu ochorení a vznik epidémií, ale len výskyt sporadických prípadov. Dá sa očakávať, že sporadické prípady opičích kiahní sa ešte môžu naďalej objavovať,” ozrejmil Mikas.

image

Predpovedali Simpsonovci opičie kiahne? Ľudia si myslia, že o ochorení vedeli už v roku 1995

Napriek poklesu počtu nových prípadov Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) upozorňuje, že ochorenie sa stále šíri a je preto potrebné zachovávať obozretnosť.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
06. jún 2023 15:49