Delegácia Výboru EP pre regionálny rozvoj navštívila 14. júla 2022 rómsku osadu v Petrovciach nad Laborcom v okrese MichalovceTasr/roman Hanc/Tasr
StoryEditor

Europoslanec v osade pri Michalovciach: Je hanbou pre Slovensko i EÚ, že Rómovia žijú ako v stredoveku

TASR14.07.2022., 15:45h

Je hanbou a škandálom pre Slovensko i Európsku úniu, že Rómovia v osadách žijú v 21. storoční ako v stredoveku. Uviedol to vo štvrtok Younous Omarjee, člen Výboru pre regionálny rozvoj Európskeho parlamentu (EP) po obhliadke rómskej osady v Petrovciach nad Laborcom v Michalovskom okrese.

Lajkuj Brainee.sk na

Podľa slov slovenského člena delegácie Petra Polláka je na riešenie problematiky integrácie marginalizovaných rómskych komunít (MRK) z európskych fondov vyčlenených dostatok financií, problémom je nedostatok politickej vôle kompetentných.

„Je to absolútny škandál, že títo ľudia nemajú žiadnu perspektívu pre budúcnosť,” povedal Omarjee. Najväčším problémom nie je podľa neho len „technický” stav rómskych osád, ale najmä prístup MRK k vzdelaniu a zapojenie sa do trhu práce. Dôvodom je podľa neho najmä nedostatok politickej vôle venovať sa systematicky integrácii MRK.

image

Kričali na mňa – bež, Cigán. Učiteľka nereagovala, mňa to motivovalo a vyhral som. Spomína TikToker a projektový inžinier

15 miliárd len na Slovensku

Pripomenul, že na politiku súdržnosti vyčlenila EÚ 380 miliárd eur, z ktorých 15 má smerovať na Slovensko. Zároveň upozornil, že ak Brusel neuvidí žiaden progres v riešení tejto otázky, EP je pripravený prijať „všetky možné opatrenia na to, aby sme mohli tieto veci vyriešiť”.

Pollák v tejto súvislosti pripomenul, že Slovensko, ktoré má na integráciu MRK z EÚ dostupné zdroje od roku 2007, systematicky časť alokovaných financií vracia alebo ich presúva na iné priority. „Je to zarážajúce a neakceptovateľné,” skonštatoval. Podľa neho EÚ aktuálne dvíha pre Slovensko „varovný prst”. Problémy vidí Pollák na úrovni štátu i samospráv.

image

Delegácia Výboru EP pre regionálny rozvoj navštívila 14. júla 2022 rómsku osadu v Petrovciach nad Laborcom v okrese Michalovce

Tasr/roman Hanc/Tasr

Tie sa podľa neho dostatočne nesnažia o realizáciu projektov smerujúcich k zlepšeniu životných podmienok MRK. „Chýba mi politická vôľa mnohých starostov a primátorov, obecných a mestských zastupiteľstiev, ktorí by sa do výziev hlásili,” konkretizoval a pripomenul, že na projekty smerujúce k integrácii MRK je nulové spolufinancovanie.

Obyvatelia nemajú vôľu

V nasledujúcom období sa preto pripravuje odborná pomoc pri príprave projektov a podávaní žiadostí. Pollák nevylúčil, že v budúcnosti bude pre samosprávy s prítomnosťou MRK realizácia projektov pre väčšinovú spoločnosť podmienená realizáciou projektov pre MRK.

image

Delegácia Výboru EP pre regionálny rozvoj navštívila 14. júla 2022 rómsku osadu v Petrovciach nad Laborcom v okrese Michalovce.

Tasr/roman Hanc/Tasr

Starosta Petroviec nad Laborcom Štefan Rovňák sa cítil byť výberom osady ako príkladu nefungujúcej praxe dotknutý. V osade podľa jeho slov vďaka projektu vybudovali vodovod, na ktorý ale miestni obyvatelia nemajú vôľu sa pripojiť.

„Čakáme na schválenie verejného obstarávania na dobudovanie technickej infraštruktúry, aby sa mohol urobiť chodník, cesta. Schválená je dotácia 1,3 milióna eur na kanalizáciu, ktorá sa tu bude budovať,” doplnil pre TASR. Miestnym problémom je podľa Rovňáka neustále sa tvoriaci odpad v osade a tiež neschopnosť miestnych zamestnať sa.

image

Delegácia Výboru EP pre regionálny rozvoj navštívila 14. júla 2022 rómsku osadu v Petrovciach nad Laborcom v okrese Michalovce

Tasr/roman Hanc/Tasr

Musí pomôcť štát

„To by mal štát riešiť. To, že ja ich zoberiem do práce na šesť mesiacov cez nejaký projekt úradu práce, to im nepomôže, oni potrebujú trvalé zamestnanie. A to je veľmi veľký problém,” skonštatoval.

Päťčlenná delegácia Výboru EP pre regionálny rozvoj pricestovala na východné Slovensko v stredu (13. 7.), aby zhodnotila využívanie prostriedkov politiky súdržnosti na lepšie začlenenie sa Rómov a pomoc utečencom. Počas štvrtka a piatka (15. 7.) navštívia aj košické sídlisko Luník IX, tábor pre utečencov z Ukrajiny v Michalovciach a hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 02:21