MedveďPexels/gregory Rogers/
StoryEditor

Ďalší stret medveďa s človekom. Štátna ochrana prírody aj starosta majú svoju verziu príbehu

TASR02.06.2022., 12:56h

Samica medveďa hnedého napadla na lesnej ceste za obcou Liptovské Kľačany v okrese Liptovský Mikuláš mladú ženu. K udalosti došlo ešte v utorok okolo poludnia v lokalite, kde sa denne pohybujú turisti, športovci aj lesní robotníci. Žena utrpela pár drobných škrabancov. Pre TASR to vo štvrtok potvrdil starosta Liptovských Kľačian Ján Hollý, upozornil na to denník Sme.

Lajkuj Brainee.sk na

Aktualizované - Informácie o útoku sa zrejme nezakladajú na pravde. Na konci článku sme doplnili vyjadrenie Štátnej ochrany prírody.

Obyvateľka Liptovských Kľačian prechádzala lokalitou na bicykli spolu so svojím psom. Ako priblížil starosta, cesta spája Kľačiansku dolinu s Ľupčianskou. „Medvedica vyskočila spod cesty, mala tri medvieďatá. Keď ju žena uvidela, zoskočila z bicykla, ľahla si na zem a rukou si kryla hlavu. Medvedica ju obkročila, zadnou labou jej stúpila na predlaktie. Pes do medvedice skočil a zahnal ju,” popísal Hollý.

image

Návod pre stret s medveďom. Hlavne neutekaj, základom je chrániť si hlavu a krk

Dodal, že na pomoc žene prišli lesní robotníci. Podľa starostu mala traumu, no okrem drobných škrabancov neutrpela žiadne väčšie zranenia. Medvedicu už spozoroval aj starosta, podľa jeho slov sa pohybuje v okolí obce a teritoriálne sa tam zdržiava.

Dva kilometre od obce

„Nechodí na odpadky. Nie sú tu krmoviská, senníky, kontajnery ani žiadne poľovnícke zariadenia slúžiace na prikrmovanie zveri,” ubezpečil. Zdôraznil, že k udalosti došlo v oblasti, ktorá je vzdušnou čiarou dva kilometre od obce, kde ľudia chodia bežne.

image

Medveď

Unsplash/mana5280/

Po napadnutí Hollý kontaktoval Zásahový tím pre medveďa hnedého. „Ani po dvoch dňoch tu nikto z tímu nebol. Volal som s nimi hneď po udalosti, no zatiaľ nikto neprišiel,” povedal pre TASR. Ako dodal, obáva sa, že kontaktov s ľuďmi bude pribúdať.

Informácie o útoku zrejme nie sú pravé

Na internete sa však objavujú informácie, že tvrdenia Hollého sa nezakladajú na pravde. „Bol to prirodzený biotop medveďa, nemôžeme hovoriť o intraviláne obce. Cyklistka sa so svojím psom dostala do blízkosti medvedice, zachovala sa však veľmi správne. Zosadla z bicykla a ľahla si tvárou na zem. Medvedica preto vyhodnotila, že cyklistka nepredstavuje pre medvieďatá hrozbu a nezaútočila. Cyklistka nebola zranená a nebolo nutné ani ošetrenie,“ informovala Štátna ochrana prírody.

Informácie o útoku, ktoré zverejnila aj Tlačová agentúra Slovenskej republiky, sa teda ukázali ako nepravdivé. Na sociálnej sieti ich šíril ako overené a pravdivé napríklad aj poslanec Filip Kuffa, ktorý sa do parlamentu dostal na kandidátke kotlebovcov a dnes je v strane Život.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
31. máj 2023 21:29