Zbití Rómovia z Moldavy nad Bodvou uspeli na súde v ŠtrasburguTASR/František Iván
StoryEditor

Zbití Rómovia z Moldavy nad Bodvou uspeli na súde v Štrasburgu. Slovensko im zaplatí vyše 100-tisíc eur

TASR02.06.2022., 12:10h

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) vo štvrtok oznámil uzatvorenie zmieru medzi SR a skupinou ôsmich Rómov, ktorí boli obeťami policajnej razie v Moldave nad Bodvou v roku 2013. V rámci mimosúdnej dohody sa SR zaviazala zaplatiť sťažovateľom odškodné nemajetkovej ujmy vo výške 110-tisíc eur a tiež daňové náhrady, informuje TASR.

Lajkuj Brainee.sk na

Rómovia sa v prípade zasahujúcich policajtov sťažovali na zneužitie právomocí, zlé zaobchádzanie a diskrimináciu počas samotnej razie a neskôr aj na policajnej stanici. ESĽP koncom marca tohto roku dostal vyhlásenia o zmieri podpísané oboma stranami.

Uvádza sa v ňom, že vláda SR sa vlani v júni ospravedlnila obetiam „za spôsob zásahu ozbrojených zložiek štátu v Moldave nad Bodvou v roku 2013” a „za krivdu a utrpenie, ktoré poškodeným a ich rodinám spôsobilo zdĺhavé hľadanie pravdy”. Vláda sa zároveň v mene štátu zaviazala predísť podobným zlyhaniam v budúcnosti. Toto ospravedlnenie je podľa vyhlásenia zároveň signálom, že bezpečnostné zložky majú „úprimný záujem o opätovné získanie dôvery občianskej spoločnosti”.

image

Vysvetľujeme: Súd dal za pravdu Deppovi. V čom vyhrala Amber a prečo sú obaja herci v tomto procese porazení?

Sťažovatelia sa vo svetle spomínaného odškodného zriekli ďalších nárokov voči SR v tomto prípade. Odškodné je splatné do troch mesiacov od oznámenia o rozhodnutí súdu. Ako pripomenulo slovenské ministerstvo spravodlivosti, vyplatenie odškodného bude znamenať konečné vyriešenie prípadu.

Uzavretie dohody víta aj Kancelária verejného ochrancu práv pripomínajúc, že v prípade sa angažovali  bývalé verejné ochrankyne práv Jana Dubovcová i Mária Patakyová. „Je však potrebné dodať, že cesta k spravodlivosti bola pre poškodených náročná a veľmi dlhá, keďže od razie uplynulo takmer už deväť rokov,” uviedol Tomáš Čitbaj, generálny riaditeľ sekcie ochrany základných práv a slobôd v Kancelárii verejného ochrancu práv.

30 zranených Rómov

Pri akcii 19. júna 2013 v rómskej osade na Budulovskej ulici v Moldave nad Bodvou zasahovalo viac ako 60 policajtov. Podľa Európskeho centra pre práva Rómov (ERRC) pri razii utrpelo zranenia viac ako 30 Rómov vrátane detí. Právny konzultant ERRC Michal Zálešák pripomenul, že postihnutí Rómovia sa domáhali spravodlivosti u viacerých inštitúcií deväť rokov.

image

Tínedžerka bojuje za uzavretie ropných vrtov v Los Angeles, prežila rakovinu a získala zelenú Nobelovu cenu

„Počas nich boli sťažovatelia postihovaní orgánmi činnými v trestnom konaní len preto, že sa odvážili domáhať sa svojich práv a sťažovať sa na brutálny policajný zásah,” dodal Zálešák. Podľa inšpekcie Ministerstva vnútra (MV) SR, ktorá zásah vtedy preverovala, konali policajti v súlade so zákonom. Prokuratúra následne Rómov, pôvodne v pozícii poškodených, obžalovala z trestného činu. Tí vinu celý čas odmietali.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
05. jún 2023 09:38