Najviac ľudí s vysokoškolským titulom je v Bratislavskom krajiBrainee X Canva/
StoryEditor

V ktorom slovenskom kraji žije najviac vysokoškolsky vzdelaných ľudí? Na samom chvoste je Banskobystrický

TASR29.05.2022., 15:30h

Najviac vysokoškolsky vzdelaných ľudí (228 362) sa koncentruje v Bratislavskom kraji. Zjednodušene sa dá povedať, že takmer každý tretí (31,7 percenta) človek, žijúci v Bratislavskom kraji, má vysokoškolský diplom. TASR o tom informovala hovorkyňa pre Sčítanie obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

Lajkuj Brainee.sk na

„Súvisí to s tunajším trhom práce, kde je pri mnohých pracovných pozíciách podmienkou dosiahnutie vysokoškolského vzdelania,” uviedla Stauder. Ďalšie kraje už majú výrazný odstup a podiel vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov je značne nižší.

image

TROŠKA TROSKA: Ako sa cítim v krajine, kde som pre Igora Matoviča nepriateľ štátu

„Druhým v poradí je Žilinský kraj s podielom 17,6 percenta vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov. Viac ako 16 percent vykazujú ešte Košický (16,7 percenta), Trenčiansky (16,7 percenta) a Nitriansky kraj (16,05 percenta),” uviedla hovorkyňa. Na konci rebríčka podielov vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov sú Trnavský, Prešovský a Banskobystrický kraj (všetky zhodne po 15,8 percenta).

Bratislava exceluje

V Bratislavskom kraji býva 22,8 percenta zo všetkých vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov Slovenska. „Zároveň sa tu nachádza prvých päť okresov s najvyšším podielom vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov na Slovensku. Sú to okresy Bratislava I (48,7 percenta), BA IV (37,8 percenta), BA III (37,6 percenta), BAII (34,5 percenta) a BA V (32,6 percenta),” priblížila Stauder.

image

Univerzita Komenského

TASR/Dano Veselský

Najmenší podiel vysokoškolsky vzdelaných v rámci Bratislavského kraja žije v okrese Malacky (16,7 percenta). „Tento okres je zároveň jediný v rámci kraja, ktorý nepresahuje celoslovenský priemer (18,4 percenta). Aj na úrovni obcí Bratislavský kraj exceluje. Nachádzajú sa tu prvé tri obce s najvyšším podielom vysokoškolsky vzdelaných na Slovensku,” poznamenala hovorkyňa. Ide o mestské časti (so štatútom obce) Staré Mesto (48,7 percenta), Karlova Ves (43,7 percenta) a Nové Mesto (41,9 percenta).

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. jún 2023 09:34