VrahTASR/Pavol Zachar
StoryEditor

Obete porcoval a pálil. Súd potvrdil doživotie pre brutálneho sériového vraha Lehotského

TASR13.04.2022., 13:32h
Najvyšší súd potvrdil doživotie pre sériového vraha Lehotského.
Lajkuj Brainee.sk na

Najvyšší súd (NS) SR v stredu potvrdil doživotný trest odňatia slobody pre Miroslava Lehotského za tri brutálne vraždy. Zo sveta surovo zniesol dve mladé ženy a jedného muža. Svoje obete zaškrtil, rozporcioval a potom podpálil v záhrade. 

Zamietol jeho odvolanie proti vlaňajšiemu rozsudku banskobystrického pracoviska Špecializovaného trestného súdu (ŠTS). Rozhodnutie je právoplatné.

Brainee ti prináša výberovú chronológiu súdnej kauzy:

Brutálne vraždy

2017

20. júla – Lehotský bol obvinený z troch vrážd a trestného činu týrania blízkej a zverenej osoby, nie je však vylúčené, že v budúcnosti mu obvinenie rozšíria. Uviedol to vtedajší riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško. Všetky obete zlikvidoval spálením. Vraždy spáchal v rokoch 2010 - 2011.

2020

8. septembra - Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal na Špecializovaný trestný súd v Pezinku obžalobu na Lehotského, a to vo vzťahu k Sandre N. za obzvlášť závažný zločin vraždy spáchaný na blízkej osobe, a vo vzťahu k Romanovi P. a Monike B. za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy.

Polícia našla telá ďalších obetí. Nezvestná je od roku 2012 1,5-ročná Ninka. Vraždu dievčatka Lehotský nepriznal, podľa neho zločin spáchala jeho matka a on len spálil pozostatky. Česká polícia pátrala po prípadných ďalších obetiach.

Vrah Sériový vrah TASR/Pavol Zachar

​18. novembra - Senát Špecializovaného trestného súdu, pracovisko Banská Bystrica, otvoril proces s Lehotským. Obžalovaný vyhlásil, že je nevinný. Vo veci odmietol vypovedať. V roku 2017 sa však k nim priznal, pred vyšetrovateľom ich podrobne opísal, rovnako aj motív a okolnosti ich spáchania.

20. novembra - Proces pokračoval na ŠTS výpoveďami znalcov. Z výpovede forenzného antropológa vyplynulo, že obetí, ktoré mohol obžalovaný zavraždiť, je ešte viac. Tomu nasvedčovala aj výpoveď svedka Romana Z., väzňa zo susednej cely, ktorému sa mal Lehotský zdôveriť, že zabil viacerých ľudí okrem obetí, za ktoré je súdený.

2021

19. apríla – Lehotský dostal doživotný trest. Rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd, pracovisko Banská Bystrica. Rozsudok nebol právoplatný, obžalovaný sa odvolal.

Podľa prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry okrem priznania Lehotského a výpovede očitej svedkyne existuje celá ucelená reťaz nepriamych dôkazov. 

Jedine on mal na brutálne vraždy motív, pričom sa tiel zbavoval sofistikovane.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
25. máj 2023 10:07