Marián Kotleba, poslanec NR SR, je za cenzúru a v médiách nechce vidieť nič o LGBTI problmatike. „Zavedieme pravidlá na kontrolu obsahu médií, nedovolíme, aby boli deti oblbované zvrátenosťami.“TASR/Jakub Kotian
StoryEditor

Obvinený Kotleba sa poslaneckého platu nemieni vzdať. Tvrdí, že mandát je stále platný

TASR11.04.2022., 15:17h
Predseda ĽSNS Marian Kotleba si chce naďalej uplatňovať poslanecký mandát v Národnej rade (NR) SR. Uviedol to v stanovisku, ktoré zverejnil na sociálnej sieti. Odvoláva sa na Ústavu SR, kde sa v súvislosti so stratou mandátu hovorí aj o podmienečnom odložení výkonu trestu.
Lajkuj Brainee.sk na

Mandát poslanca podľa ústavy zaniká "dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin alebo ktorým bol odsúdený za trestný čin a súd nerozhodol v jeho prípade o podmienečnom odložení výkonu trestu odňatia slobody".

Kotleba si myslí, že jeho mandát ostáva naďalej platný, preto si ho mieni uplatňovať a zúčastní sa aj na ďalšej schôdzi parlamentu. "Ak je trest podmienečne odložený, tak účinok trestu v podobe straty mandátu poslanca NR SR nenastáva, mandát nepadá, čiže poslancovi ostáva," vyhlásil Kotleba vo videu. Zároveň tvrdí, že úmysel mu na súde nebol dokázaný.

Národná rada čaká na písomné oznámenie

Kancelária NR SR uviedla, že zatiaľ nemá k dispozícii rozsudok v Kotlebovej kauze v písomnej forme. Aj Mandátový a imunitný výbor NR SR podľa jej predsedníčky Anny Andrejuvovej (OĽANO) čaká na písomné oznámenie.

Najvyšší súd SR odsúdil 5. apríla šéfa ĽSNS v kauze rozdávania šekov v hodnote 1488 eur na podmienečný šesťmesačný trest odňatia slobody s jedenapolročnou skúšobnou dobou. Vinný je z prečinu prejavu sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
01. jún 2023 12:28