Mladý slovenský filmár Juraj Mravec natočil silný krátky dokument, ktorý zobrazuje realitu slovenských nemocníc počas pandémie koronavírusu. Tridsaťštyriročný filmár a fotograf Mravec sa vo svojej tvorbe často venuje aktuálnym témam.
Autor dokumentárnych filmov Stratený domov či Mir Vam, už v minulosti divákom z prvej ruky priblížil migračnú krízu či rozsiahly konflikt medzi Ukrajinou a Ruskom. Tentoraz sa rozhodol divákom sprostredkovať pohľad na bežný deň slovenských zdravotníkov v pandemickej situácii a je to fakt sila.
24 hodín v slovenskej nemocnici
Krátky film má len deväť minút, no človeka dokáže zasiahnuť viac, akoby si prial. Filmár ho podľa vlastných slov natočil preto, aby ukázal všetkým antivaxerom a populistickým politikom, aké dôsledky má ich rozvracanie slovenskej spoločnosti prostredníctvom šírenia hoaxov a neprávd, v otázkach covidu a očkovania.
„Krátky dokumentárny film, venovaný všetkým antivaxerom a politikom, ktorým sú volebné preferencie prednejšie, ako životy občanov SR,“ píše sa v popise videa na Youtube.
„Najhoršie cez tú druhú vlnu bolo napríklad, keď nám (v nemocnici) zomreli tri manželské páry,“ hovorí zdravotníčka vo videu. Kamera pritom sleduje imobilného pacienta v ťažkom stave, ležiaceho na nemocničnom lôžku. Neskôr žena opisuje, ako vyzeral jeho príjem do nemocnice.
„Väčšina z nich k nám príde ešte pri vedomí s tým, že my sa s nimi normálne rozprávame. Covid je zvláštna choroba, pretože napriek tomu, že saturácie a okysličenie daného pacienta sú veľmi nízke, tak tí pacienti ešte väčšinou nemajú pocit dusenia, my však vidíme z ich krvných plynov a z celkového stavu, že je to vážne,“ vysvetľuje žena, ktorej sa náročne obdobie posledných rokov zapísalo do tváre.
Kritika stavu zdravotníctva
„Najväčší problém je to, že tých pacientov nie je kde liečiť, problém nie je v strojoch, ktoré máme, ale v tom, že nemáme personál. Kvalifikovaný personál, ktorý sa vie postarať o árového pacienta, stredný zdravotný personál, tak toho je málo. My si môžeme dovoliť liečiť len toľko pacientov o koľkých sa vieme postarať," líči komplikovanú situáciu zdravotníčka.
To, že na Slovensku chýbajú desaťtisíce zdravotných sestier je známy fakt, a písali sme o tom napríklad v tomto článku. Lekári a zdravotníci však v ťažkej situácii robia, čo môžu a neraz si to odnáša práve ich vlastné zdravie. Lekár vo videu napríklad hovorí o spánkovej deprivácii, ktorou trpí. Ide o dlhší stav bdelosti, pri ktorom má človek nedostatok spánku, a hrozí pri ňom vážne ohrozenie zdravia či dokonca až smrť.
To, či pohľad na desivú situáciu v nemocniciach dokáže pohnúť s väčším množstvom antivaxerov, je otázne. Ak by však dokázal otvoriť oči, čo i len hŕstke ľudí, ktorí podľahli dezinformáciám o pandémii covid-19, mal by určite zmysel.