TASR/Roman Hanc
StoryEditor

Polícia má dosť hoaxov a nerešpektovania opatrení. Rozdáva pokuty a monitoruje sociálne siete

TASR30.11.2021., 14:43h
Za posledný týždeň polícia zaznamenala vyše 800 porušení pandemických opatrení, skontrolovala vyše 33-tisíc občanov. Špeciálna pracovná skupina pôsobiaca na Národnej kriminálnej agentúre (NAKA) monitoruje aj sociálne siete.
Lajkuj Brainee.sk na

Nenávistné prejavy napĺňajúce znaky trestného činu bude trestne stíhať. Dočasný policajný prezident Štefan Hamran o tom informoval na utorkovej tlačovej konferencii. Policajti sa podľa Hamrana v praxi stretávajú s mnohými občanmi, ktorí vítajú ich prítomnosť v uliciach.

„Narážame však aj na úzku skupinu spoluobčanov, ktorí sa intenzívne domáhajú svojich práv, ale zabúdajú na svoje povinnosti,“ poznamenal. Deklaroval, že polícia pri udeľovaní sankcií prihliada na individuálne okolnosti a závažnosť priestupku. Pri arogancii, odmietaní či agresii je podľa Hamrana uplatnenie represívnych opatrení „namieste”.

Štefan Hamran počas tlačovej konferencie TASR/Martin Baumann

​Počas uplynulých dní zaznamenala polícia najčastejšie porušenia zákazu vychádzania a zákazu otvorenia prevádzok, nenosenie rúška a porušenia lekárom stanovenej karantény. „V blokovom konaní bolo riešených 473 prípadov, napomenutím 239 prípadov, postúpených na príslušné regionálne úrady verejného zdravotníctva 76 prípadov a v riešení je ešte 29 prípadov,” priblížila polícia.

​Ako doplnil policajný prezident, od začiatku roka riešili policajti už takmer 70-tisíc protiprávnych konaní. Šéf polície poukázal napríklad na prevádzku, ktorá nerešpektovala opatrenia ani následné sankcie vrátane najvyššej pokuty 5-tisíc eur.

Prípad preto postúpili Úradu verejného zdravotníctva SR, kde hrozí obchodníkovi pokuta až do 20-tisíc eur a odňatie živnosti. Pre útok na infektológa Pavla Jarčušku čelia obvineniu z výtržníctva tri osoby. S povinným očkovaním pre kritickú infraštruktúru by Hamran nemal problém.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/slovensko, menuAlias = slovensko, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
03. jún 2023 03:59