Lucia Liščinská, TASR/AP
StoryEditor

Nosí kráľovná v batožine vlastnú krv a má parochňu? Royalista Abrahám vyvracia mýty

Dominika Pacigová12.02.2022., 09:00h
V minulosti, keď veľa cestovala, súčasťou povinnej výbavy zdravotníkov mohol byť aj box s jej krvou. Určite ju ale so sebou nenosí v kabelke, s ktorou ju vídame, ako to býva často nesprávne interpretované, hovorí Abrahám.
Lajkuj Brainee.sk na

Je vášnivým royalistom a aktívne sa zaujíma o dianie v európskych kráľovských domoch, najmä v britskej kráľovskej rodine. Jakub Abrahám svoje vedomosti a postrehy zúročuje aj ako kráľovský komentátor.

„Jedno z najzákladnejších pravidiel, ktoré dodržiava kráľovská rodina, je zdržanlivosť a istý odstup. Toho sa snažím držať aj ja. Mierim najmä na sociálne siete, kde mi ľudia často píšu, že som zradca národa a mal by som sa presťahovať,“ hovorí pre Brainee kouč spoločenskej etikety, pánskej módy a royalista Jakub Abrahám.

Si vášnivý royalista, mal si priestor stretnúť sa s britskou kráľovnou? 

Doposiaľ som nemal priestor, ale verím, že ho budem mať.

Koľko hodín týždenne venuješ britskej kráľovskej rodine?

Ešte som to nestopoval, ale každý večer vychádza súhrn denného programu britskej kráľovskej rodiny, čiže sa jej venujem každý deň.

Inšpiruješ sa etiketou kráľovskej rodiny v bežnom živote? 

Jedno z najzákladnejších pravidiel, ktoré dodržiava britská kráľovská rodina, je zdržanlivosť a istý odstup. Toho sa snažím držať aj ja. Mierim najmä na sociálne siete, kde mi ľudia často píšu, že som zradca národa a mal by som sa presťahovať do Británie.

Čím si vysvetľuješ tieto správy?

Niektorí ľudia si vždy nájdu niečo, čo im akože prekáža a majú potrebu o tom dotyčného ihneď informovať. Navyše, toto je pre mnohých aj vďačná téma. Vidia paláce, hrady, zlaté koče a už to ide.

U nás k aristokracii a monarchii nemáme taký vzťah ako napríklad v susednom Česku. Stále je tam veľa šľachtických rodov, ktoré žijú vo svojich sídlach, ktoré dostali naspäť, a starajú sa o ich správu, možno aj preto to tam vnímajú trochu inak, zatiaľ čo u nás mnohé zámky a kaštiele chátrajú a rozpadajú sa.

Je niečo, čím by sa mohli inšpirovať aj ostatní ľudia, pokiaľ hovoríme o etikete kráľovskej rodiny?

Je fajn, keď ľudia majú názor, ale nie je potrebné dávať ho za každú cenu najavo. A to nie je otázkou slabosti, práve naopak.  

Taktiež je potrebné mať nadhľad, možno menej prežívať veci a vedieť ovládať svoje emócie na verejnosti. Monarchia je tu preto, aby nám svojou vznešenosťou a pôvabom rozjasňovala životy. Starostí a problémov máme všetci v bežnom živote dosť.

Aj napriek tomu, že si royalista, je nejaké pravidlo kráľovskej rodiny, ktoré považuješ za bizarné? 

Neviem, či zrovna bizarné, ale zaujímavé je určite aj to, že v minulosti, keď kráľovná nastúpila na trón, si posielali medzi sebou v Buckinghamskom paláci odkazy na strieborných podnosoch z jednej miestnosti do druhej, keďže telefón tam ešte naplno nefungoval. Dnes sa nám to zdá možno bizarné, ale v tom čase to reflektovalo dobu.

Portál Plus 7 dní priniesol pred dvomi rokmi informáciu, že kráľovná nosí v batožine aj vlastnú krv. Je to pravda? 

Kráľovná Alžbeta II. má okolo seba tím lekárov, nie je potrebné, aby si nosila všade v kufríku vlastnú krv. V minulosti, keď veľa cestovala, súčasťou povinnej výbavy zdravotníkov mohol byť aj box s jej krvou. Určite ju ale so sebou nenosí v kabelke, s ktorou ju vídame, ako to býva často nesprávne interpretované.  

Aké ďalšie fámy o nej kolujú?

Kráľovná a jej rodina boli vždy opradení fámami, asi najznámejšou z nich je tá okolo jej abdikácie. Takmer s pravidelnosťou sa vždy odniekiaľ objavia nové termíny, kedy a komu odovzdá panovanie. Samozrejme, nikdy sa nezakladali na pravde, iba na senzácii. 

Veľa ľudí si taktiež myslí, že nosí parochňu, keďže svoj účes má roky rovnaký. Ani to nie je pravda. Na to, že čoskoro bude mať 96 rokov, vyzerá naozaj vynikajúco. Myslím si, že viacerí mi dajú za pravdu.

Kráľovná má okrem toho vždy oblečenie, ktoré vynikne. Má to svoje opodstatnenie?

Vždy je farebne zladená, aby bola dostatočne viditeľná. Farby sú však ladené podľa udalostí, na ktoré ide. Taktiež vždy má doplnky, ktoré niečo symbolizujú. Nikdy to nenecháva na náhodu.

Ďalším z pravidiel je to, že v prípade cesty do zahraničia musí mať každý člen rodiny čierne oblečenie. Dôvodom je náhla smrť. Platí to aj v prípade detí?

Myslím si, že to nemôžu nechávať na náhodu. Pravda je však taká, že kráľovská rodina s deťmi veľmi necestuje, a preto táto otázka možno nebola otvorená ani na dvore.

Ako je to v prípade dám a laku na nechty?

Dánska kráľovná Margaréta II., ktorá oslavovala 50. jubileum na tróne, si rada lakuje nechty na červeno. Zrejme je to jej imidž.

Naopak, u členov britskej kráľovskej rodiny som to nikdy nevidel. Ak áno, lak bol nenápadný. Kráľovná však nosí rukavičky, rodina je v tomto veľmi tradičná a konzervatívna, čo ale vôbec nie je na škodu. 

Pozrime sa na stolovanie. Čo je pri stole absolútne neprípustné?

Keď niekto začne jesť skôr ako kráľovná. Keď kráľovná doje, odnášajú sa taniere všetkým. Pochopiteľne, neje tak rýchlo, ako by sme si mohli myslieť. Na stole je vždy viac chodov. 

Koľko?

Na veľkých banketoch päť až šesť. Jedál je síce viac, ale v menšom množstve, aby bol priestor na viac špecialít. Bežne sa ale kráľovná stravuje skôr striedmo a diétne.

Mimochodom, pri banketoch je dobré vedieť, ako používať príbor, keďže ho tam je hneď niekoľko, a to aj býva najčastejším stresom u ľudí.

Ako ho používať?

Vždy sa začína od kraja smerom dovnútra. Hore nad tanierom sa nachádza dezertný príbor, pričom náš tanier s pečivom je vždy na ľavej strane.

Aká je etiketa pitia čaju?

Je to niečo ako národný rituál. To, ako držať šálku, sa líši v závislosti od pitia kávy či čaju. Podšálku si berieme vždy, pokiaľ sa chystáme komunikovať ďalej od stola. Predpokladá sa však, že ak sa niekto chystá na stretnutie s kráľovnou a bude sa podávať napríklad čaj, oboznámi sa s pravidlami.

Akého najväčšieho faux pas sa podľa teba dopustili známe osobnosti pri stretnutí s kráľovnou alebo kráľovskou rodinou?

Z dávnejšej minulosti vieme o prezidentovi Kennedym a jeho manželke Jackie, keď tápali v osloveniach kráľovnej. Oslovujeme ju najprv Vaše veličenstvo, potom už iba madam, respektíve maam.

V nedávnej minulosti to bola napríklad Michelle Obamová, keď chytila kráľovnú okolo pása. Kráľovnej sa nikdy nedotýkame, ona jej to ale opätovala, bolo to nakoniec celkom milé. Ukázala tým, že kráľovná má zmysel pre humor, berie veci s nadhľadom a druhých v prípade chyby protokolu určite nepokarhá, ako si to možno mnohí myslia.  

Kráľovná Alžbeta II. sa v nedeľu 6. februára stala prvým britským monarchom, ktorý sa pri moci udržal sedem desaťročí. Ako budú vyzerať oslavy, ktoré by mali vrcholiť v júni?

Rok osláv platinového jubilea sa začal salvou z diel po návrate kráľovnej z jej sídla Sandringham naspäť na Windsor.

Prvé oslavy pre verejnosť budú v máji, kde nebude chýbať takzvaná Veľká konská šou na hrade Windsor. Tam sa chystám aj ja.

Oslavy by však mali vyvrcholiť 5. júna pred Buckinghamským palácom, a budú spojené aj s tradičnou oslavou narodenín britských panovníkov. Nebude chýbať ani veľká vojenská prehliadka, koncert a hviezdni hostia.

Kto sa dostane na tieto oslavy? 

Vstupenky na máj boli k dispozícii na jeseň minulého roka, vypredali sa v priebehu pár minút. Júnové vstupenky sú riešené formou lotérie, ktorá je vyhradená iba pre Britov. A už teraz je známe, že je o nich mimoriadny záujem. 

Čo by si mali obliecť tí, ktorí sa dostanú na oslavy?

Keď máme vstupenku, riadime sa pozvánkou a tým, čo je v nej. Podľa predbežných informácií, na Veľkú konskú šou to bude v prípade dám takzvaná malá večerná, páni by si mali obliecť oblek tmavej farby s kravatou.

Čo hovoríš na tajomnú Operáciu London Bridge, čo sa bude diať po smrti kráľovnej, ktorá unikla? 

Tento plán nie je nijakou novinkou, ide o aktualizovaný tradičný postup v prípade úmrtia panovníka. Pohreb každého staršieho člena rodiny sa vopred skúša.

Neskúšal sa jedine pohreb princeznej Diany, pretože sa nepredpokladalo, že umrie tak náhle, tragicky. S istými úpravami sa teda aplikovala verzia pohrebu kráľovnej matky, ktorá zomrela o päť rokov neskôr. Kráľovská rodina je známa tým, že je vždy pripravená a nič ju nezaskočí.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/rozhovory, menuAlias = rozhovory, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
07. december 2024 22:08