J.K. Rowling Reuters/Toby Melville
StoryEditor

Autorka Harryho Pottera môže ísť do väzenia. Teším sa na zatknutie, reaguje na svoje vyjadrenia o transrodových osobách

ČTK02.04.2024., 11:30h

Spisovateľka Joanne Rowlingová odsúdila nový škótsky zákon, ktorý začal platiť a má chrániť pred nenávistnými prejavmi množstvo spoločenských skupín vrátane rodových menšín. Na sociálnej sieti X Rowlingová vyzvala, aby ju polícia zatkla, ak usúdi, že svojou kritikou transrodového aktivizmu spáchala trestný čin.

Lajkuj Brainee.sk na

Zákon považuje za trestné vyvolávanie nenávisti vyhrážaním alebo urážlivým správaním kvôli veku, zdravotnému postihnutiu, náboženstvu, sexuálnej orientácii a transrodovej identite. Páchateľom týchto trestných činov nanovo hrozí až sedem rokov väzenia. Škótsky premiér Humza Yousaf už skôr zákon označil za reakciu na „rastúcu vlnu nenávisti”.

Nová norma vyvolala obavy, že definícia takýchto trestných činov je príliš nejednoznačná a mohla by ohroziť slobodu prejavu. Zákon tiež podľa svojich kritikov nechráni pred prejavmi nenávisti ženy. Tie chce škótska vláda zahrnúť do chystaného osobitného zákona proti mizogýnii.

image

Protesty kvôli transrodovej šípkarke. Protihráčkam začala vadiť, až keď v priebehu pár dní vyhrala mužský aj ženský turnaj

Kritika vlády

„Zdá sa, že škótski zákonodarcovia kladú väčší dôraz na pocity mužov, ktorí predvádzajú svoju predstavu ženskosti, či už akokoľvek mizogýnne alebo oportunisticky, ako na práva a slobody skutočných žien a dievčat,” napísala autorka príbehu o Harrym Potterovi.

V sérii príspevkov označila Rowlingová za muža niekoľko transgenderových žien, medzi ktorými boli odsúdenci za pedofíliu či znásilnenie, aktivisti za práva transrodových osôb a ďalšie verejné osobnosti. Podľa nej je „sloboda slova a presvedčenia” pri konci, ak bude presný opis biologického pohlavia postavený mimo zákon.

Teším sa, že budem zatknutá

„V súčasnosti som v zahraničí, ale ak to, čo som tu napísala, možno podľa nového zákona považovať za trestný čin, teším sa, že budem zatknutá, keď sa vrátim do rodiska škótskeho osvietenstva,” napísala Rowlingová. V príspevku na sieti X opatrenom nadpisom „Apríl!” zároveň poznamenala, že len žartuje a že je zrejmé, že všetci ľudia, o ktorých sa zmienila, „vôbec nie sú ženy, ale muži, do posledného z nich”.

Rowlingová v minulosti opakovane tvrdila, že transrodové ženy nie sú ženy. Minulý týždeň sľúbila, že bude aj naďalej „nazývať muža mužom” a že nebude mazať svoje staršie príspevky na sociálnych sieťach, kde toto robí.

image

Čo všetko vieme o seriálovom Harry Potterovi? Štúdio prezradilo aktuálny stav príprav na návrat do čarodejníckeho sveta

Medzi prominentných kritikov škótskeho zákona podľa serveru Independent patrí okrem Rowlingovej aj americký miliardár a vlastník sociálnej siete X Elon Musk. Približne 200 ľudí v pondelok proti norme demonštrovalo pred škótskym parlamentom.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/rodova-rovnost, menuAlias = rodova-rovnost, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
10. apríl 2024 15:22