Multitasking je tradične vnímaný ako ženská doména. Žena, najmä tá, ktorá má deti, je bežne zamestnaná a vedie domácnosť – jednou rukou varí obed, druhou pracovne telefonuje a zároveň odpovedá na otázky svojich ratolestí.
Ale štúdia z roku 2019 publikovaná v PLOS One ukazuje, že ženy nie sú v skutočnosti o nič lepšie v multitaskingu ako muži.
Štúdia testovala, či boli ženy lepšie v prepínaní medzi úlohami a vykonávaním viacerých úloh súčasne. Výsledky ukázali, že mozgy žien nie sú v žiadnej z týchto činností o nič efektívnejšie ako mozgy mužov.
Multitasking je vykonávanie niekoľkých od seba nezávislých úloh v krátkom čase. Vyžaduje si rýchle a časté prepínanie pozornosti z jednej úlohy na druhú, čím sa zvyšujú kognitívne požiadavky v porovnaní s tým, keď postupne dokončujeme jednotlivé úlohy.
Pojem má svoj pôvod v informatike. Označuje možnosť spustiť viac ako jeden proces súčasne na jednom procesore. Pojem prebrali humanitné vedy, ale ľudský mozog nefunguje ako počítač.
Náš mozog nebol stavaný na multitasking
„Šúdia je postavená na už existujúcich poznatkoch, že ľudský mozog nedokáže zvládať viac činností naraz. Najmä ak ide o dve podobné úlohy, pretože vtedy obe aktivity súťažia o využitie rovnakej mozgovej oblasti, čo sťažuje vykonávať ich súbežne. Naše mozgy však dokážu rýchlo prepínať medzi aktivitami, vďaka čomu majú ľudia pocit, že robia viac vecí naraz," píše pre portál The Conversation Leah Ruppannerová vedkyňa popularizátorka vedy.
Čo spôsobuje prepínanie medzi úlohami?
Neustále prepínanie medzi jednotlivými úlohami vytvára v našom mozgu zlé návyky. Ak dokončíme malú úlohu, ako napríklad poslanie emailu, odpovedanie na sms alebo napísanie statusu, uvoľňuje sa v našej hlave dopamín, odmieňajúci hormón, zjednodušene povedané sa jedná o motivujúcu chemikáliu. Náš mozog dopamín zbožňuje, takže sme motivovaní k tomu, aby sme prepínali medzi malými úlohami, aby sme si zabezpečili neustálu malú dávku instantného uspokojenia.
V štúdii nemeckí vedci porovnávali schopnosti 48 mužov a 48 žien v tom, ako dobre identifikovali písmená a čísla. V niektorých experimentoch museli účastníci venovať pozornosť dvom úlohám naraz (nazývaným súbežný multitasking), zatiaľ čo v iných museli prepínať pozornosť medzi úlohami (nazývaný sekvenčný multitasking).
Výskumníci merali reakčný čas a presnosť pre multitaskingové experimenty oproti kontrolnej podmienke (vykonávanie iba jednej úlohy). Zistili, že multitasking podstatne ovplyvnil rýchlosť a presnosť plnenia úloh pre mužov aj ženy. Medzi skupinami nebol žiadny rozdiel.
Ruppannerová so svojimi kolegami takisto vyvrátila v odbornej štúdii jeden populárny mýtus o ženách, ktorý hovoril o tom, že ženy vidia neporiadok lepšie ako muži.
Zistili, že muži a ženy rovnako hodnotili priestor ako neusporiadaný. Dôvod, prečo muži upratujú menej ako ženy, môže spočívať v tom, že ženy majú vyššie štandardy čistoty ako muži, a nie mužská „špinavá slepota“.
Dôsledky mýtu
Ak sú ženské mozgy rovnako namáhané multitaskingom, prečo stále žiadame ženy, aby ho vykonávali? A čo je dôležitejšie, aké sú dôsledky?
Nedávna štúdia ukazuje, že matky sú viac v časovej tiesni a majú horšie duševné zdravie ako otcovia. Narodenie dieťaťa spôsobuje, že sa ľudia cítia uponáhľaní alebo v časovej tiesni, ale vplyv je u matiek dvakrát väčší ako u otcov. Druhé deti opäť zdvojnásobujú časový tlak matiek a v dôsledku toho vedú k zhoršeniu ich duševného zdravia.
Hoci sa rodové roly menia a muži preberajú väčší podiel na domácich prácach a starostlivosti o deti ako v minulosti, v mnohých dôležitých oblastiach pracovného a rodinného života pretrvávajú rodové rozdiely. Ide napríklad o prideľovanie starostlivosti o deti, deľbu domácich prác, mzdové rozdiely a koncentráciu žien na vrcholových pozíciách.
„Mýtus o multitaskingu teda znamená, že sa od matiek očakáva, že „urobia všetko“. Táto povinnosť však môže ovplyvniť duševné zdravie žien, ako aj ich schopnosť vynikať v práci,“ píše vedkyňa a dodáva: „Pretrvávajúca verejná mienka stále je, že ženy majú biologickú výhodu ako superefektívne multitaskerky. Ako však ukazuje táto štúdia, tento mýtus nie je podložený dôkazmi. To znamená, že extra práca, ktorú ženy vykonávajú, je práve to – práca navyše. A musíme to tak vidieť.“