TASR/AP
StoryEditor

Stiahli chvosty, peniaze sú pre nich viac. Poľské vojvodstvo zrušilo neslávne zóny bez LGBT ľudí

TASR23.09.2021., 11:05h
Únia stopla zdroje vo výške miliónov eur pre poľské regióny, ktoré sa vyhlásili za „zóny bez LGBT“. Svätokrížske vojvodstvo pod tlakom mení názor.
Lajkuj Brainee.sk na

Svätokrížske vojvodstvo na juhu Poľska v stredu zrušilo vyhlásenie zamerané proti komunite LGBT. K takémuto kroku pristúpilo pod hrozbou straty finančných prostriedkov z Európskej únie, uvádza agentúra AP. Únia totiž stopla zdroje vo výške miliónov eur pre poľské regióny, ktoré sa vyhlásili za takzvané „zóny bez LGBT“.

Dokument, ktorý vyjadroval nesúhlas 

Poslanci regionálneho parlamentu zahlasovali počas mimoriadneho zasadnutia za zrušenie predmetného vyhlásenia, ktoré bolo prijaté v roku 2019. Tento dokument vyjadroval „nesúhlas s pokusmi zaviesť v miestnych samosprávach ideológiu LGBT či s presadzovaním tejto ideológie vo verejnom živote“.

Deklarácia bola tiež vyjadrením „hlbokého nesúhlasu a silného odporu voči úsiliu liberálnych politických a spoločenských kruhov presadzovať ideológiu založenú na podpore LGBT, čo je v jasnom rozpore s kultúrnym dedičstvom a stáročnými kresťanskými tradíciami nielen v Svätokrížskomvojvodstve, ale aj v celom Poľsku a Európe“.

Prijali novú deklaráciu 

Podľa poľských médií prijal regionálny parlament namiesto nej teraz novú deklaráciu. V tej sa píše, že poľská ústava zaručuje rodičom právo vychovávať svoje deti v súlade s ich presvedčením a názormi, ale je aj „zárukou rovnosti a spravodlivého zaobchádzania pre všetkých“.

Ide o prvú oblasť v Poľsku, ktorá anulovala takéto kontroverzné a viac-menej symbolické opatrenie, aké prijali viaceré poľské mestá či regióny v krajine, pričom sa pre ne ustálil názov „zóny bez LGBT“. Svätokrížske vojvodstvo odvolaním deklarácie reagovalo na výzvu vlády. Lídri EÚ označili vyhlásenia poľských samospráv za diskriminačné a Európsky parlament prijal v marci nelegislatívne uznesenie, prostredníctvom ktorého vyhlásil celú EÚ za zónu slobody pre LGBT osoby. 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/lgbti, menuAlias = lgbti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
02. október 2023 17:59