Pexels.com/Pixabay, TASR/AP
StoryEditor

Mladík sa pravdepodobne stal terčom homofóbneho útoku. Poranili ho nožom, potom mu na zadok vyryli hanlivé slovo

TASR08.09.2021., 10:30h
Spôsob, akým páchatelia na mladíka zaútočili, vyvolal v Španielsku šok - táto krajina sa totiž považuje v otázkach homosexuality za veľmi otvorenú.
Lajkuj Brainee.sk na

Španielsky premiér Pedro Sánchez zvolal mimoriadne zasadnutie vládneho výboru na prevenciu trestných činov z nenávisti. Stalo sa tak v súvislosti s homofóbnym útokom, ktorého terčom sa v nedeľu v Madride stal 20-ročný muž. 

Útočníci najskôr začali s homofóbnymi urážkami

K útoku došlo v nedeľu popoludní vo vstupnej hale bytového domu v madridskej štvrti Malasaňa, uviedla agentúra AFP. Útočníci najskôr začali s homofóbnymi urážkami, vzápätí mladíka poranili na pere nožom, ktorým mu potom na zadok vyryli slovo "maricón", čo je v španielčine hanlivé označenie pre homosexuála.

Túto udalosť odsúdili predstavitelia všetkých politických strán v krajine. Aktivisti upozornili, že útoky na ľudí z komunity LGBTQ+ v Španielsku pribúdajú. Aj preto oznámili plány na usporiadanie protestov, ktoré by sa mali konať v stredu a v sobotu.

Na mladíka útočilo osem zamaskovaných ľudí

Aktivisti okrem iného tvrdia, že oficiálne štatistiky o útokoch na komunitu LGBTQ+ zachytávajú iba zlomok prípadov, pretože mnohé incidenty ani nie sú polícii nahlásené.

Útokom z nedele sa zaoberá polícia. Zatiaľ však v súvislosti s ním nezadržala žiadnu podozrivú osobu. Vie však, že na mladíka útočilo osem zamaskovaných ľudí.

​Polícia v Madride momentálne analyzuje záznamy z bezpečnostných kamier v danom bytovom dome a vypočúva svedkov s cieľom zistiť, či šlo skutočne o homofóbnu agresiu alebo útok páchaný z nenávisti.  

Šok španielskej verejnosti

Spôsob, akým páchatelia na mladíka zaútočili, vyvolal v Španielsku šok - táto krajina sa totiž považuje v otázkach homosexuality za veľmi otvorenú. Z prieskumov verejnej mienky napríklad vyplýva, že deväť z desiatich opýtaných by podporovalo člena svojej rodiny, ak by sa prihlásil k inej ako heterosexuálnej orientácii.

​Šok španielskej verejnosti bol o to väčší, že len v júli svojim zraneniam podľahol 24-ročný muž, ktorý sa v meste La Coruňa na severe Španielska stal obeťou homofóbneho útoku. Tisíce ľudí sa potom vo viacerých mestách zišli na demonštráciách, na ktorých odsúdili útoky na komunitu LGBTQ+.

Foto: Ilustračné 

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/lgbti, menuAlias = lgbti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
29. marec 2023 05:19