Volodymyr ZelenskyjTASR/AP
StoryEditor

Nezaháľa ani počas vojny. Zelenskyj chce rovnaké práva pre všetkých občanov, aj LGBTQ

TASR03.08.2022., 11:31h

Uviedol však, že v tejto oblasti nebude možné prijať nijaké kroky, pokiaľ pokračuje vojna s Ruskom.

Lajkuj Brainee.sk na

Podľa agentúry Reuters Zelenskyj o tomto kroku informoval v reakcii na internetovú petíciu vyzývajúcu na zavedenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Agentúra DPA poznamenala, že petíciu svojím podpisom podporilo 28.000 ľudí.

„Požiadal som premiéra Denysa Šmyhaľa o posúdenie záležitosti spomínanej v elektronickej petícii a o to, aby ma informoval o relevantnom rozhodnutí,“ uviedol Zelenskyj vo vyhlásení.

image

LGBTQ komunita. 

Markus Schreiber/Tasr

Ukrajinský prezident upozornil, že v ukrajinskej ústave je manželstvo definované ako zväzok muža a ženy. „V čase vojenského alebo výnimočného stavu nie je možné ústavu Ukrajiny meniť,“ zdôraznil.

„V modernom svete sa úroveň demokratickosti spoločnosti meria aj na základe politiky štátu zameranej na zabezpečenie rovnakých práv pre všetkých jej občanov,“ uvádza sa vo vyhlásení ukrajinského prezidenta.

image

Ako to vyzerá v ukrajinských domovoch pre zdravotne postihnutých? Zviazané detí a muži v detských postieľkach

Vláda v Kyjeve začala viac podporovať práva LGBTQ+ komunity po tom, ako sa vlády v roku 2014 ujali prozápadní politici, píše agentúra Reuters. Ukrajinský parlament v roku 2015 zakázal diskrimináciu členov tejto komunity na pracoviskách, no manželstvá osôb rovnakého pohlavia zatiaľ nelegalizoval.

Podľa prieskumu sociologického inštitútu Rejtynh z vlaňajšieho augusta vnímalo LGBTQ+ komunitu negatívne 47 percent ukrajinských respondentov.

menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/spolocnost/lgbti, menuAlias = lgbti, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
09. jún 2023 07:52