Nie je to tak dávno, čo pápež František v rámci rozhovoru pri návrate zo Svetového dňa mládeže v Riu de Janeiro povedal: „Ak je človek homosexuál a hľadá Pána s dobrou vôľou, kto som ja, aby som ho súdil?“
Aby sme neboli jednostranní, je nutné dodať, že jeho postoj k manželstvu ako zväzku muža a ženy je plne v súlade s učením katolíckej cirkvi. Opakovane tiež kritizuje „genderovú teóriu“ ako ideologický projekt, ktorý „popiera prirodzený rozdiel medzi mužom a ženou.“
Pápež František často prijíma homosexuálov a vydáva pokyny, že by v cirkvi mali byť prijatí. Tieto progresívne názory však ešte očividne nie sú ani na polceste na Slovensko. Ukážkou toho je pomocný biskup bratislavskej diecézy Jozef Haľko. Informoval o tom portál O Médiách.
Kritika progresívneho seriálu
Ten si totiž pozrel prvú epizódu nového originálneho seriálu z dielne RTVS s názvom Priznanie, ktoré je voľným pokračovaním hitu Hniezdo. „Na konci seriálu nastalo prekvapenie. Sympatická mladá žena, ktorá sa zasadzuje o riešenie situácie utečenkyne a jej dieťaťa, príde domov a začne sa prezentovať v lesbickom vzťahu,“ hovorí biskup vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.
Na konci epizódy skutočne príde hlavná hrdinka domov za svojou partnerkou, objímajú sa, smejú a nakoniec sa pobozkajú. Milá scéna seriálu vytvoreného a vysielaného slovenskou verejnoprávnou televíziou je v mnohých ohľadoch zásadná pre slovenskú LGBT komunitu, no biskupovi ležala v žalúdku natoľko, že o nej nakrútil spomínané video. Dokonca RTVS obvinil z necitlivej manipulácie diváka.
„Nič netušiaci divák sa musí pozerať na dve ženy, ako sa bozkávajú, ako si vyznávajú lásku, ako kritizujú spoločnosť, ako ich nevie pochopiť, ako hovoria o tolerantnej babičke...“ hovorí Haľko vo videu.
„To, ako bol tu prezentovaný lesbický homosexuálny vzťah, jednoducho si nezadá ani s marcxisticko-leninskými príručkami, ako treba manipulovať diváka. Najprv navodíme sympatiu k hlavnému divákovi a potom v pravej chvíli, ten hlavný hrdina, prezentuje takú vlastnosť, ktorú treba ideologicky podsunúť tím, ktorí tento seriál pozerajú.“
Utečeneckú tematiku seriálu považuje za zneužitú na homosexuálnu propagandu. „Nehovoriac o tom, že explicitné lesbické správanie mohli v tomto čase vidieť aj 15 ročné deti. Keď sa mu takto priamo obrazovo prezentuje správanie takéhoto typu, môže to byť veľmi veľmi škodlivé, až devastačné.“
Biskup si očividne myslí, že 15-ročné deti dokážu zmeniť orientáciu na základe slovenského seriálu s 6,5 percentnou sledovanosťou a podielom na trhu 15,7 percenta v čase premiéry.
Homosexualita je pre neho problém
„Som presvedčený o tom, že ani jediná z osôb, ktorá má v minulosti s takýmto problémom vyhľadala, by nesúhlasila s tým, aby sa problematika takýmto spôsobom prezentovala. Druhý diel si nepozriem... lebo si myslím, že bozkávanie ľudí rovnakého pohlavia na obrazovku nepatrí,“ povedal na záver Haľko.
Komentáre ľudí pod videom zrejme zasiahli tú správnu cieľovku. Ľudia píšu, že si seriál nezapnú, kritizujú zobrazovanie homosexuálov na obrazovke a vyzývajú na bojkot seriálu.
Našli sa však aj ľudia, ktorí mu oponovali: „Tento seriál som nemal v úmysle pozerať, ale váš stredoveký výklad ma zaujal a presvedčil, že to môže byť dobrý seriál. Idem si pustiť prvý diel z archívu. Výbornú reklamu ste mu urobili. Prosím takéto propagačné video po každej časti,“ napísal jeden komentujúcui.
RTVS reaguje
„RTVS vo všetkých svojich seriáloch dlhodobo prináša témy, o ktorých sa málo hovorí, a ktoré môžu vyvolávať kontroverziu a širšiu spoločenskú diskusiu. V seriáli Priznanie sme otvorili takýchto tém hneď niekoľko: migrácia, rasizmus, netolerancia, ale aj vzťah osôb rovnakého pohlavia. Vnímame viaceré subjektívne pocity či obvinenia z propagandy alebo necitlivého vyobrazenia ktorejkoľvek z týchto tém. Sme však presvedčení, že tvorcovia seriálu Priznaniu pristupujú k zobrazovaniu týchto tém čo najcitlivejšie a s rešpektom, preto odmietame akékoľvek vyjadrenia o údajnej manipulácii divákov. K obsahu spomínaného videa a myšlienkam p. Haľka sa RTVS nebude vyjadrovať. Vážime si každý názor, obzvlášť taký, ktorý vyvoláva širokú verejnú diskusiu smerujúcu k vzájomnej tolerancii.“