TikTokReuters/Dado Ruvic
StoryEditor

Falošné profily, klamstvá a úzkosti: Mladí odmietajú internet, takmer polovica chce žiť vo svete bez neho

ČTK20.05.2025., 13:22h

Takmer polovica mladých ľudí by radšej žila vo svete, kde neexistuje internet. Zistil to britský prieskum, o ktorom informoval server The Guardian.

Lajkuj Brainee.sk na

💡 Zhrnutie pre tých, ktorí rýchlo scrollujú:

  • 70 percent mladých tvrdí, že sa po čase na sociálnych sieťach cítia horšie.
  • Polovica by podporila nočný digitálny pokoj – teda stopku pre appky po 22:00.
  • 46 percent si vie predstaviť život bez internetu (!).
  • Mnohí klamú o veku, majú tajné účty alebo sa vydávajú za iné osoby.

Takmer 70 percent mladých ľudí vo veku 16 až 21 rokov sa podľa prieskumu cíti horšie, keď strávia čas na sociálnych sieťach. Polovica z nich by podporila takzvaný nočný digitálny pokoj, ktorý by obmedzil ich prístup k niektorým aplikáciám a stránkam po 22-hej hodine, zatiaľ čo 46 percent uviedlo, že by radšej boli mladí vo svete, kde by internet vôbec neexistoval.

image

FOTO Veľké ako národ: V Tokiu žije už toľko ľudí ako v Kanade. Letecké zábery ukazujú mesto, ktoré nikde nekončí

Klamú na internete

Štvrtina respondentov trávi na sociálnych sieťach štyri a viac hodín denne, zatiaľ čo 42 percent opýtaných priznalo, že svojim rodičom a opatrovateľom klame o tom, čo robia online, píše The Guardian.

Štyridsaťdva percent respondentov tiež uviedlo, že už niekedy na internete klamali o svojom veku, 40 percent priznalo, že majú okrem hlavného aj ďalší účet, ktorý používajú k aktivitám, pri ktorých nechcú prezradiť svoju totožnosť, a 27 percent uviedlo, že sa vydávajú za úplne inú osobu.

Prieskum, ktorý vypracovala organizácia British Standards Institutions (BSI) prichádza v čase, keď britská vláda zvažuje možnosť zaviesť povinnú dobu vypnutia pre niektoré aplikácie, ako je TikTok a Instagram. O tomto možnom kroku informoval koncom apríla britský minister pre vedu a technológie Peter Kyle.

image

TikTok

TASR/AP Photo/Ashley Landis

Treba urobiť viac

Šéfka oddelenia pre bezpečnosť detí na internete v britskej charitatívnej organizácii NSPCC Rani Govenderová uviedla, že obmedzenie prístupu v nočných hodinách je síce užitočné, ale bez zavedenia ďalších opatrení nemôže zabrániť tomu, aby boli deti na internete vystavené škodlivým materiálom.

„Musíme jasne povedať, že samotný nočný digitálny pokoj deti neochráni pred rizikami, ktorým čelia na internete. Všetky tieto riziká budú môcť vidieť aj v iných častiach dňa a budú na ne mať stále rovnaký dopad,” povedala Govenderová. Dodala, že spoločnosti a vláda sa musia predovšetkým zamerať na to, aby deti používali oveľa bezpečnejšie a menej návykové stránky.

image

Majú „blbci“ jednoduchší život? Z hľadiska inteligencie je priemer fajn, tvrdí psychológ

Duševné zdravie v troskách

Štúdia okrem iného zistila, že 27 percent respondentov zdieľalo svoju polohu na internete s cudzími ľuďmi. V rovnakom prieskume tri štvrtiny opýtaných uviedli, že v dôsledku pandémie trávili viac času online, zatiaľ čo 68 percent uviedlo, že čas strávený online podľa nich poškodzoval ich duševné zdravie.

Výkonný riaditeľ charitatívnej organizácie Molly Rose Foundation Andy Burrows uviedol, že je jasné, že mladí ľudia si uvedomujú riziká na internete, a navyše chcú, aby ich technologické spoločnosti chránili. Organizácia sa zaoberá prevenciou samovrážd.

Top rozhovor
menuLevel = 4, menuRoute = notsorry/news/kultura/socialne-siete, menuAlias = socialne-siete, menuRouteLevel0 = notsorry, homepage = false
12. jún 2025 10:39