Máš pocit, že tvoje vianočné nákupy boli vyčerpávajúce? Ako píše portál New York Post, Kanaďanka, ktorá žije „mimo civilizácie”, musí jazdiť desať hodín tam a späť, aby sa vydala na nákupy, z ktorých každá ju stojí viac ako tisíc dolárov – ale neohrozené dievča si cestu užíva.
„Je to ako privilégium urobiť si výlet,“ povedala 30-ročná Hilary Messer-Barrowová pre Jam Press o výlete, ktorý zdokumentovala vo videu zverejnenom na sociálnej sieti TikTok s viac ako 2,6 miliónmi zhliadnutiami.
Z veľkomesta do prírody
Pred piatimi rokmi opustila svoje rodné mesto Vancouver v Britskej Kolumbii, kde žila 29 rokov, aby sa presťahovala do Beaver Creek, odľahlej komunity Yukonu s približne 90 obyvateľmi, informoval Business Insider. Býva tam so svojím manželom a psom menom Chilli.
Netreba dodávať, že žena si osvojila rustikálny životný štýl, ktorý zahŕňa vydržať mrazivé dni len so štyrmi hodinami denného svetla, dochádzanie na bežkách a dopĺňanie stravy divinou a bobuľami. Pre svojich viac ako 150-tisíc sledovateľov na TikToku často dokumentuje skúšky a trápenia svojej existencie mimo civilizácie.
Je pochopiteľné, že život na okraji znamená, že nemôže len tak vyskočiť do obchodu s potravinami, keď má chuť. Namiesto toho musia každých šesť až osem mesiacov s manželom prejsť 300 míľ (necelých 500 kilometrov) za dva dni, aby nakúpili potraviny a vybavili, čo potrebujú v 35-tisícovom meste Whitehorse v štáte Yukon.
Nesmú na nič zabudnúť
„Nakupujeme potraviny, jedlo, krmivo pre psov a rôzne domáce potreby ako toaletný papier, čistiace prostriedky či záhradné potreby,“ povedala. Pred nákupom si pár musí prostredníctvom tabuľky zostaviť komplexný zoznam potravín/pochôdzok, aby sa zabezpečilo, že počas týchto dodávok na dlhé vzdialenosti dostanú všetko, čo potrebujú. Ak si zabudnú toaletný papier, na druhý deň sa poň už nevrátiš.
Každá cesta ich stojí okolo 1 250 dolárov (1 200 eur) vrátane jedla, plynu a potenciálneho ubytovania, ak pár plánuje zostať cez noc. „V zime vo všeobecnosti zostávame cez noc, pretože je tu veľmi málo denného svetla, ale v lete máme tendenciu stihnúť cestu za jeden deň,“ povedala.
„Tiež sa ubezpečujeme, že máme vo vozidle plne zásobenú núdzovú súpravu pre prípad poruchy alebo nehody. Pretože cesty sú tak vzdialené, je dôležité, aby sme boli pripravení na nepravdepodobnú možnosť, že na nejaký čas uviazneme,“ dodala žena, ktorá cestu podniká s manželom alebo sólo v závislosti od ich pracovného plánu.
Hrdí na komunitu
Kvôli problémom a nákladom na nakupovanie je pár nútený myslieť na všetko, čo potrebujú. „Máme záhradu, na ktorú sa v teplejších mesiacoch veľmi spoliehame a zháňame lesné plody,“ povedala. „Navyše jeme divoké mäso a ryby, čo znižuje naše náklady na potraviny, najmä v lete.“
Zatiaľ čo tieto cesty za potravinami môžu evokovať film o zombie apokalypse, ona si jazdu užíva vďaka malebnej scenérii pozdĺž cesty. „Ľudia cestujú z celého sveta na výlety po Yukone a pre nás je to cesta, ktorú musíme podniknúť, aby sme si kúpili potraviny,“ pokračovala.
Okrem toho manželia mimo obchodov s potravinami nejazdia, pretože môžu ľahko cestovať kdekoľvek inde v komunite „chôdzou, bežkovaním a bicyklovaním“. V konečnom dôsledku by ale svoju stroho vyzerajúcu existenciu za nič na svete nevymenila.
„Ľudia, ktorí tu žijú, milujú toto miesto a sú hrdí na svoju komunitu. Je to privilégium byť jej súčasťou a môj manžel a ja poznamenávame, aké šťastie nám pripadá, že tu každý deň žijeme. Nie je to pre každého, ale my to určite milujeme!“ dodala na záver.